Karnavalın Başkenti: Rio de Janeiro!

Rio karnavalı, yeryüzündeki tüm karnavalların anası, ölmeden önce yapılacaklar listesinin vazgeçilmezidir. Güzel ve çılgın Rio de Janeiro şehri karnavalla birlikte sayısız eğlence vaat eder. Samba dansçıları, rengarenk sokakları, sımsıcak ortamı ve sizi içine çeken samimi enerjisiyle bir de bakmışsınız kapılıp gidivermişsiniz şehrin büyüsüne. En renkli kostümler ve en iyi dans figürlerinin sergilendiği Sambodromo’daki devasa şovda, şehrin Samba okullarının dans ekipleri yarışarak, muhteşem danslarını muhteşem bir performansla sergiler.

escola-de-samba-tuiuti-carnaval-rio-de-janeiro-2014-blue-ray

Peki Rio karnavalı nasıl başladı? 300 kadar yıl önce krallık döneminde kölelere beş gün izin verilirmiş. Bu beş gün boyunca köleler diledikleri gibi yiyip içip dans ederek tüm kurtlarını dökermiş. Kölelik yasaklandıktan sonra da bu beş gün, geleneksel hale getirilip günümüze kadar gelmiş. Yılın değişik zamanlarında yapılan karnaval, perşembe günü başlayıp salı günü sona eriyor. Bu arada bizim Rio Karnavalı terimimiz Türklere özgü, Brezilya’da Karnaval diyorlar, çünkü bu beş gün tüm ülke çıldırıyor. Karnavalın tam tarihi Paskalya Bayramı’na göre belirleniyor ve bu bayramdan 46 gün önce başlıyor.

c08_19074420

Benim bu karnavalda en çok dikkatimi çeken şey insanların bu karnavala 2-3 ay önceden hazırlanması. Erkekler bu karnaval için spor salonlarına gidip büyük gayret gösterirken, bayanlar ise plastik cerrahi kliniklerinde karnaval paketlerinden uygun gördüklerini seçiyorlar. Şöyle demeliyim ki Brezilya halkı bu karnaval için fazlasıyla emek harcıyor. Ee tabi boşuna karnavalların anası demiyoruz.

carnival-rio-2014-28

Karnaval, Paskalya yortusundan 5 hafta önceki perhizin bir hafta öncesinde yapılıyor. Yani Paskalyadan 6 hafta önce. Paskalya tarihi her yıl birkaç gün değişebildiğinden Rio Karnavalı tarihi de belli değil.Her sene şubat ayından birkaç gün farklı tarihlerde olabiliyor. Bazen şubat ayının başı bazen de ayın 15’i veya 20’si olabiliyor.

Karnavala katılan yarışmacılar 14 okul içinde en iyisi olabilmek için bütün enerjilerini harcıyorlar. Gruplar ikiye ayrılıyor ve bir günde yedi grup Sambodrome’da geçiş yapıyor. Akşam 9’da başlayan geçişler sabah 6-7’ye kadar devam edebiliyor. Bir grubun geçişi ortalama 70 dakika sürüyor. Okullar bir konu seçiyorlar ve kostümleriyle, müzikleriyle, dekorlarıyla, figürleriyle bu konuyu yansıtıyorlar. Bunu en iyi yapan grup jüri değerlendirmesi sonucu birinci oluyor. Birinci olan okul para ödülünün sahibi oluyor ve en iyi samba okulu unvanını alıyor.

rio-de-janeiro-carnival-brazil

Karnavala katılan yarışmacılar 14 okul içinde en iyisi olabilmek için bütün enerjilerini harcıyorlar. Gruplar ikiye ayrılıyor ve bir günde yedi grup Sambodrome’da geçiş yapıyor. Akşam 9’da başlayan geçişler sabah 6-7’ye kadar devam edebiliyor. Bir grubun geçişi ortalama 70 dakika sürüyor. Okullar bir konu seçiyorlar ve kostümleriyle, müzikleriyle, dekorlarıyla, figürleriyle bu konuyu yansıtıyor. Bunu en iyi yapan grup jüri değerlendirmesi sonucu birinci oluyor. Birinci olan okul para ödülünün sahibi oluyor ve en iyi samba okulu unvanını alıyor.

rio3

Rio Karnavalı 2017 için tarihler
24 Şubat 2017 Cuma Erişim veya Altın Grubu altındaki okullar gösteri yapar – 1. Gün
25 Şubat 2017 Cumartesi Erişim veya Altın Grubu altındaki okullar gösteri yapar – 2. Gün
26 Şubat 2017 Pazar Özel Grup için Popüler Samba Geçidi – 1. Gün
27 Şubat 2017 Pazartesi Özel Grup için Popüler Samba Geçidi – 2. Gün
28 Şubat 2017 Salı Geleneksel Çocukların Geçidi
4 Mart 2017 Cumartesi Özel Grup Şampiyon Geçidi Sambodromo’da
(Visited 261 times, 1 visits today)