KEDİLER,KÖPEKLER,KUŞLAR

KEDİLER, KÖPEKLER, KUŞLAR

Köpekler sıcakkanlı, sadık ve çok iyi dosttur. İnsan sesi duydukları andan itibaren insanlara karşı sevgi beslerler. Köpeklere yakınlık göstermeniz onları mutlu eder. Kokunuzu aldığı andan itibaren sizi hatırlarlar. Aynı zamanda eşyalarınızda uyumayı çok severler. Annesinden ayrılan köpekler sahibiyle çok sıkı dost olur. Köpekler insanlardan bin kat daha gelişmiş koku duyuları sayesinde kayıp insanları bulabilirler(Kokusunu koklatırsanız). Yavru köpekler kör, sağır ve dişsiz doğarlar. Küçük köpeklerin soğuk havada giydirilmesi gerekebilir.  

dog_3

Köpeklerin ter bezleri yoktur, patilerinden terlerler. Az miktarda kuru üzüm böbrek sorunlarına neden olabilir. Benzer şekilde çikolata, pişmiş soğan ya da içerisinde kafein bulunan yiyecekler köpekler için zararlıdır. Dünya üzerinde en fazla köpeği sahiplendirme rekoru 5.000 köpekle Kubla Kahn adında bir adama aittir. Elma ve armut tohumları içerisinde bir miktar arsenik bulundurur ve bu köpekler için ölümcül olabilir. Bir köpek insanlardan 4 kat daha uzağı duyabilir. Köpekler doğumdan sonra yavrularını reddedebilir.*

forumfirtina (9)Kediler aspirin verilirse zehirlenirler. Küçük yaşlarda olan kedileri beslemek için öncelikle güvenilir bir kedi mama markası belirlenmeli. Bilinmeyen markalar kullanılmamalıdır. Su ve mama kabı temiz olmalı. Bayat mama veya beklemiş mama verilmemeli. Tavuk verilecekse kemiği, balık verilecekse kılçığı ayıklanmalı. Kedilere gıdalarını oda ısısında vermeliyiz. Kediler aniden aşırı kilo almamalı.Normal kedinin tüyü kist yapmaz ama kedinin tüyünde parazit yumurtası varsa kist yapabilir. 12 saatten uzun süre ishal olurlarsa veterinere başvurulmalı. Kediler kalp krizi geçirebilirler. Bu durum kedilerin %90’ında ani ölüm sebebidir. Kediler bu kalp hastalığında, ani düşme, bayılma, diş etlerinde mavimsi renk, solunum güçlüğü, hareket isteksizliği, hareket halinde öksürük gibi belirtiler gösterebilir. Kedilerin kalp atışları dakikada 100-200 artar. İnsanlarda bu oran genellikle 70-90 arasıdır.

imagesKuşların çoğu çeşitli sebeplerden dolayı 1 yıldan az yaşar. İlk kışlarını atlatabilen kuşlar ise daha uzun yıllar yaşayabilir. Deniz ve kıyı kuşları genellikle daha uzun yaşarlar. 35 yaşında bir poyraz kuşu olduğu bilinmektedir. Kızıl Bullying gerdan gibi yaygın kuşlar genellikle 2-3 yıl yaşarlar. Kuşlar arka bacakları üstünde koşar, hafif kemikli ve sıcakkanlıdırlar. Dinozorlardan evrimleşmişlerdir. Kuşlar, sürüngenler gibi yumurtlarlar inspiration: ve bacakları pulludur. Tüyleri onları sıcak tutar.

 

*  onedio.com,

* beycan.net

 

(Visited 290 times, 1 visits today)