Ruhunuzu Dinlendirin, Dinleyin

İlk keman 14. yüzyılda ortaya çıkmıştır.  Kemanlar  16. yüzyılda  gelişmeye başlamıştır ve 17. yüzyılda daha da gelişmiştir. Keman, bir yay ile çalınan telli bir müzik aletidir. Kullanılan yaya arşe adı verilir. Dört tane teli vardır. Tellerin sırası kalından inceye doğru gider. Kemandan çıkan sesin güzel çıkmasını sağlamak için arşeye reçine adı verilen bir madde sürülür.

keman b

Keman  biraz zor bir müzik aletidir. Öğrenmesi biraz zaman alır. Çalabilmek için notaları çok iyi bilmek gerekir. Keman çalmak dikkat ve konsantrasyon gerektirir. Keman çalmaya başlamak azim ve kararlılık gerektirir. Örneğin, ben keman çalmaya başladığım gün, iki sene boyunca düzenli bir şekilde çalmayı düşünüyordum fakat bir sene sonra biraz zorlandım ve bıraktım ama hala kemanlara ilgi duyuyorum. Keman çalmak başta çok kolay geliyordu fakat parçalar çoğaldıkça zorlaşmaya başladı. Ama ben keman çalarken çok eğleniyordum. Keman çalmaya başladığımda kemanın çok zarif ve narin bir enstrüman olduğunu öğrendim. Çalmaya annemin isteğiyle ve kendi merakımla başladım. Ve bir sene boyunca çaldım. İlk keman konserimde çok heyecanlıydım ve kısa bir parça çalmıştım. İkinci konsere daha uzun bir parçayla çıktım ve çok iyi geçti ama yine de çok heyecanlıydım. Keman çalmak benim için çok güzel bir şey.

Bu fotoğraf ilk keman konserimden. keman-2İlk konserime yanımda iki arkadaşım ile çıkmıştım ve konserden sonra çok eğlenmiştik. O konserden sonra keman çalmayı çok sevmeye başladım. Ve hala çok seviyorum. O konsere çıkmak için çok çalışmıştım ve emeklerimin karşılığını aldım. O günden sonra bir müzik aleti çalmanın ne kadar önemli olduğunu öğrendim. Keman çalmaya başladıktan sonra daha iyi şarkı söylediğimi ve müzik kulağımın daha çok geliştiğini anladım. Keman çalarken notaları daha iyi öğrendim ve öğrendikten sonra piyona da çalmaya başladım. Kemanı bıraktıktan sonra yavaş yavaş unuttuğumu gördüm. Ama notaları bildiğim için eğer istersem tekrar çalabilirim. Keman çalmayı bırakmama rağmen hala çok istekliyim ve yeniden başlamak istiyorum. Yeniden başlarsam ve  konserlere çıkarsam bir daha hiç bırakmayacağım. Eğer profesyonel olursam hobi olarak da bir keman kursu açmak istiyorum ama önce biraz büyümem gerekiyor. Eğer bir kurs açamazsam yine de hobi olarak keman çalmak istiyorum.

İşte bütün bu bahsettiklerimden dolayı herhangi bir enstrüman çalmak bütün çocuklar için çok önemlidir. Müzik duygusunu ve nota bilgisini geliştirir, bence her çocuk bir müzik aleti çalmalıdır.

(Visited 164 times, 1 visits today)