Kitap Hırsızı

Herkese merhaba! Bu blog yazımda size en sevdiğim kitap olan Kitap Hırsızı hakkında bilgi vereceğim. Tam olarak neden bu kitabı bu kadar çok sevdiğimi bilmiyorum ama kitabın içindeki her detayın uyumu beni çok etkiledi. Hadi bakalım siz de bu kitap hakkında benim gibi düşünecek misiniz?

 

KİTABIN GENEL KONUSU

Liesel Meminger’in, İkinci Dünya Savaşı sırasında Almanya’da henüz dokuz yaşındayken bir ailenin manevi kızı olur. Çok sevdiği ailesi ve evlerinde kalan sığınmacı Max sayesinde okumayı öğrenen ve çok seven Liesel kitaplarla derin bir bağ kurar.

 

KİTABIN YAZARI HAKKINDA BİLGİLER

Markus Zusak 1975 yılında doğmuş ve Hiç kimse sıradan değildir, Kitaρ Hırsızı dahil olmak üzere beş kitabın yazarıdır. İlk üç kitaρ, Underdog, Ruben Wolfe Mücadele ve ne zaman 1999 ve 2001 yılları arasında yayımlanan Köpekler Cry, uluslararası platformlarda yayınlanmış ve avustralya da çok sayıda ödül kazanmıştır.

2002 yılında yayınlanan Messenger, Yıl Ödülü (Eski Okuyucular) ve 2003 NSW Premier Edebiyat Ödülü (Ethel Turner Ödülü) ve bunlarla birlikte CBC Kitab ıamerika’da Printz Şeref alma 2003 kazandı. sozkimin.com

2005 yılında, Kitaρ Hıɾsızı çıktı ve şimdi otuz dile teɾcüme edilmiştiɾ. Ayrıca bir filmi de çekilmiştir. Avustɾalya’da ödül alma gibi ve yuɾtdışı, Kitaρ Hıɾsızı Amazon.com, Amazon.co.uk ve New Yoɾk Times en çok satanlaɾ listesinde de biɾ numaɾaki konumunu süɾdüɾmektediɾ. Ayɾıca numaɾasını Bɾezilya, İɾlanda ve Tayvan tek biɾ noktada ulaşmıştıɾ. Bu İngilteɾe, İspanya, Noɾveç, İsɾail ve Koɾe’de ilk beş olmuştuɾ. Yaş bu ‘özgün, haɾeketli, güzel yazılmış kitaρ’ olaɾak adlandıɾıyoɾ. Guaɾdian: ‘nefes kesen kaρsamında biɾ ɾoman, ustalıkla söyledi’. New Yoɾk Times: ‘Paɾlak ve son deɾece iddialı ‘ hayat değiştiɾen tüɾden biɾ kitaρ’.

Maɾkus eşi ve kızıyla biɾlikte Sydney’de yaşıyoɾ.

KİTAPTAKİ KARAKTERLERİN BAZILARI

 

Liesel Meminger: Kitabın ana karakteridir. Rudy Steiner ile en yakın arkadaştır ve sonralarda da Max ile tanışmıştır. Öz annesinin çocuk bakacak durumu olmadığı için Liesel’I ve küçük erkek kardeşini onları kabul eden bir aileye vermeye karar verir. Yolculukta küçük erkek kardeş ölür ve yeni ailesine sadece Liesel ulaşabilir.

 

 

 

 

 

Hans Hubermann: Liesel’ıevlatlık olarak alan babasıdır. Akordeon çalar ve Liesel’a okumayı öğretir. Liesel’ıçok sever ve bunu göstermekten kaçınmaz. Liesel da babasını sevmeye başlar.

 

 

 

Rosa Hubermann: Liesel’ıevlatlık olarak alan annesidir. Liesel ile çok yakın değillermiş gibi gözükür ama aslında Liesel’ıiçten içe çok sever.

 

 

 

Rudy Steiner: Liesel Hubermann’lara taşındığından kısa süre sonra ondan hoşlanmaya başlar ve Liesel ile en yakın arkadaş olurlar.

 

 

 

 

Max Vandenburg: Yahudi olduğu için kaçmak, saklanmak zorundadır. Saklanmak için Hubermann’ların evinde kalmaya başlar. O sürede Liesel ile yakın arkadaş olurlar ve onla kitaplar, anılar ve okumak ile alakalı sohbet ederler.

 

BİRKAÇ GÜZEL SÖZ

KİTAP HAKKINDAKİ YORUMLARIM

2. Dünya Savaşı ile ilgili şeylere biraz meraklıyımdır. Bir kitapta dram olması da beni o kitabın içine çeker. Kitap Hırsızı’nda ikisi de karşıma çıktı. 2. Dünya Savaşı sırasında gerçekleşen bir hikaye. Ayrıca kitapta Liesel’ın ölümün elinden kaç defa kurtulduğunu da göreceksiniz. Ölümle burun buruna geldiği durumlarda bile kurtulmayı beceriyor.

Tabii benim en sevdiğim kitap olması tek bu sebeplere bağlanmıyor. Bu hikayenin yazılış tarzı, hikayesi ve karakterlerin birbirinden farklı olması da beni oldukça etkiledi. Eğer aklınızın bir ucundan bu kitabı okumak geçiyorsa sakın durmayın, hemen başlayın! Şiddetle tavsiye ediyorum. Sizi de en az beni etkilediği kadar etkileyeceğini düşünüyorum. Zaman kaybetmeden başlayın!

 

kaynakça:

http://allaboutthebookthief.weebly.com/the-book-thief.html

http://oburkitaplik.blogspot.com/2015/08/kitap-hrsz-markus-zusak-kitap-yorumu.html

(Visited 496 times, 1 visits today)