Türkiye’deki Köpek Çeşitleri

images

Köpekler evcil hayvanlardır. Bazıları sokaklarda bazıları evde yaşar. Onları anlamak zor olsa da insanların onlara ihtiyacı vardır. Köpekler bazen bir bekçi, bazen bir arkadaş olurlar.

indir

Köpek cinsleri çoktur. Bunlar çoban köpekleri,

images

Avcı köpekleri,

images

Polis köpekleri ve arama kurtarma köpekleridir.

imagesimages

Köpekler doğal olarak kendi yöntemleri ile beslenirler ve kendi savunmaları vardır. Ama evde büyüyen köpekler eğitilir.

images

Köpeklerin  ses çıkarmaları havlama şeklindedir. Köpekler için havlama savunmadır. Çok hızlı koşarak da kendilerini korumayı bilirler.

Köpekler çok sıcak ve çok soğuk havayı sevmezler. Onların derileri hava almaz. Koku duyuları çok iyidir. Köpek beslemek isteyen kişi  köpeklerden iyi anlamalıdır. Köpeklere iyi davranmalıdır. Köpeklerin arkadaş olduklarını unutmamalıdır. Sokak köpekleri kemiklerini toprağa gömerler, daha sonra oradan alıp yerler.

Türkiye’mizde kendimize ait olan, dünyaca ünlü olan çoban köpeği Sivas kangal köpeğimiz vardır. Köpeğimizi tanıyacak olursak, çok iri yapılı ve çok kaslı köpektir. Bu iri yapısına rağmen sahibine karşı, çok uysal ve yumuşak huyludur. Çocuklara karşı çok ağır başlıdır. Bekçilik yaptığı koyun sürüsüne saldırmak isteyen kurtlara karşı çok cesur çok yürekli bir şekilde onları çok uzaklara kovalar. Onun için sahipleri tarafından bu köpekler çok sevilir. Onun için bu cesaretinden dolayı dünyaca ünlü olmuştur.

unnamed

Bize ait olan diğer bir köpek,  Türk aslanı olarak da bilinen aslana benzeyen, Aksaray Malaklısı’dır. Kafa yapısı aslanı andıran, iri yapılı bir köpektir.

images

(Visited 510 times, 1 visits today)