Kuşlar ve İnsanlar

Kuşlar günlük hayatımızda her yerde karşımıza çıkabilir, tıpkı insanlar gibi. En çok da açık havada, restoranlarda, park yerlerinde, balkon ve cam kenarlarında karşımıza çıkarlar. Kanatları sayesinde uzak mesafelere farklı yerlere kolaylıkla göç edip yaşam alanı oluşturabilirler.

Hayatımızda birçok çeşitli kuş evcil olarak yaşamaktadır. Türler arasında çok vahşi olanı ve çok uysal olanı hatta konuşma yeteneğine (papağan türleri) sahip olan kuşlar vardır. Kuşlar yumurtlayarak çoğalırlar. Ancak; bir kuş türü olan yarasa hariç.
Güne onların sesiyle başlamak biz insanları çok sevindirir. Ne yazık ki kuş sesleri yavaş yavaş azalıyor. Yaşam alanlarını biz insanlar yok etmeye başlıyoruz. Yeterince yeşil alan oluşturmuyoruz. Biz insanları çok önemli görev düşüyor. Doğadaki hayvanlara ve kuşlara sahip çıkarak neslinin devamlılığını sağlamak için yeşil alan oluşturmalıyız.

Biz bir birey olarak her birimiz fidan dikerek doğal yaşam alanlarının çoğalmasına ve ekolojik sistemi katkılarını unutmamız gerekir. Yaşadığımız bu soğuk günlerde unutmamamız gereken bir nokta da kuşlar değil tüm hayvanlara yiyecek bırakmalıyız.

(Visited 158 times, 1 visits today)