Metropolis Pt. 2: Scenes From A Memory İnceleme

Progresif Metal türünde en başarılı gruplardan biri olan Dream Theater’ın 5. albümü Metropolis Pt. 2: Scenes From A Memory, 1999 yılında yayınlandı. Grubun 2. albümü ”Images and Words”te bulunan ”Metropolis Pt. 1: The Miracle and the Sleeper” şarkısının devamı niteliğinde çıkan albüm tek bir hikayeyi işliyor. Hikayeye tek başına bakınca çok klişe bir hikaye gibi. Ama bu basit aşk, aldatılma, cinayet hikayesinin içine bir de reenkarnasyon gibi bir olay katıp hikayeyi daha derin bir hale getirmişler. Hikayeye basit, klişe diyorum ama bunun günümüz pop şarkılarından çok daha derin ve başarılı olduğuna emin olabilirsiniz. Zaten şarkılar oldukça başarılı olduğu için ya hikayeyi önemsemiyorsunuz ya da cidden ilginç gelmeye başlıyor.
Dream Theater’ın müziğiyle alakalı en sevdiğim özelliklerden birisi kendini tekrar etmemesi (her anlamda birbiriyle bağlantılı olan ”Twelve-Step Suite” şarkılarını saymadan söylüyorum bunu). Bu albümde de bunu görüyorsunuz. Sürekli bir ilerleme, bir gelişme, bir farklılık var. Aynı zamanda bir hikaye anlatıldığı için bu oldukça önemli. Sonuçta hikayenin inişli çıkışlı noktaları olacaktır. Farklı durumları farklı türde şarkılarla anlatmak gerekir diye düşünüyorum.
Albümün kesinlikle en önemli şarkısı Dance of Eternity. Dream Theater’ın tarzını tam anlamıyla açıklayan bir şarkı olduğu için önemi sadece bu albümle sınırlı da değil. Her enstrüman için oldukça zor, karmaşık kısımlar, karmaşık ritimler ve bu zor ve karmaşık parçanın 7-8 dakika kadar sürmesi gibi özellikleri çoğu Dream Theater parçasında bulabilirsiniz.
Mike Portnoy (bateri), John Petrucci (gitar), Jordan Rudess (klavye) ve John Myung (bas) çoğu kişi tarafından sevilse de James LaBrie’nin vokalleri genelde kötü eleştiriler alır ama bu albümde kendisinde pek kusur bulamadım açıkçası. Şahsen bu albümde tüm grubun performansının oldukça iyi olduğunu düşünüyorum.
Metropolis Pt. 2: Scenes From A Memory, birisine Dream Theater’ı tanıtmak için en iyi albümdür bence. Aynı zamanda hard rock, metal türüne ilginiz varsa en azından bir denemenizi öneriyorum.

(Visited 276 times, 1 visits today)