sdr

Leman Kültür Cafe

İstanbul’ da İstiklal Caddesinde neredeyse günün 24 saati yazar ve çizerlerin bulunduğu, oradaki esnafın ‘komedyenler’ diye isim taktığı Leman Dergisi’ nin Leman Kültür adıyla açtığı mekan 1994 yılı Eylül ayından beri hizmete devam etmektedir.

Leman Kültür, gösterim şansı olmayan,  yerli ve yabancı belgeseller, filmler, gösteriler, sergiler ile kendine göre bir kültür zemini oluşturmaya çalışmış, sanatçıların ve ünlülerin sık sık uğradığı bir buluşma yeri olmuştur.

1995 yılında Tuncel Kurtiz’ in de yardımları ile 2 metre karelik bir platform ile sahneye de kavuşan Leman Kültür, Leman Dergisinde karikatürist olan Cem Yılmaz’ ın izleyici olduğu bir gösteride kendisini sahnede bulması ile mizah dünyamıza bir yıldız kazandırmıştır. Yani Cem Yılmaz Leman Kültür’ ün sahnesi sayesinde bu kadar tanınmış bir güldürü ustası olmuştur. Ayrıca Leman Kültür bu sahnesinde Ata Demirer’ in ünlü olmasına da katkıda bulunmuştur.

Bir çok şehirde açılmış olan Leman Kültürler elektrik tüketimini azaltmak amacıyla elektriğini rüzgar ve güneşten almayı tercih ederek çevre kirliliğini azaltmayı hedeflemektedir.

Yakında otelini de açmaya hazırlanan Leman Kültür, aslında bir kültür merkezi denebilir ancak ben bu yazımda Leman Kültür’ ün cafe/restoran kısmını birazcık daha fazla anlatmak istiyorum.

Menü

Leman Kültür cafenin menüsünde yer alan yemekler çok ilginç isimlerle yer alıyor. Bir çok güzel seçenek olmasına rağmen ben Leman Kültüre gittiğimde hep “Gatana Millete Hayırlı Olsun” adlı yemeği yiyorum. Siz de buraya giderseniz tavuk parçalarından yapılmış ve sepette servis edilen bu yemeği tavsiye ederim. Yemek sonrasında ise suflesinin tadına bakmadan gitmeyin sakın!

Gatana Millete Hayırlı Olsun

Burada masalarda, tuvaletlerde, peçetelerde her yerde karikatürler var. Mesela tuvalet kapısında yer alan kocaman bir karikatürde insanlara temizliğin önemi anlatılıyor.

Leman Kültüre giderseniz eğer,

  1. Tuvalete gidin ve kapısını dikkatle okuyun
  2. Menüsündeki karikatürlere dikkat edin
  3. Biraz kalabalık olduğu için çok gürültülü, kitap okuma şansınız pek yok
  4. Yemeğinizi yerken oldukça eğlenirsiniz

Benden söylemesi…

 

Kaynak: www.lmk.com.tr ve Leman Kültür Cafe Ankara

(Visited 528 times, 1 visits today)