Londra’yı Sevmek İçin 10 Neden

Bu yazımda bu sene gittiğim ve tam anlamıyla hayran kaldığım Londra’dan bahsetmek istiyorum. Bu şehri sevmek için yüzlerce hatta milyonlarca sebep sayabilirim sizlere. Ama gelin 10 maddesini sizinle paylaşayım. İşte bir sonraki sefer Londra’ya gitmeniz için 10 sebep:

londra ile ilgili görsel sonucu

1. BU ŞEHİR SANATIN KALBİ

Dünyaca ünlü tiyatro ve müzikallere ev sahipliği yapan Londra’da her adımda bir tiyatro veya müzikal binası görmeniz kaçınılmaz. Sanata ve sanatçıya da yoğun ilgi söz konusu. Özellikle sokak sanatçılarıyla da ünlü olan bu başkentte sokaklar fazlasıyla renkli. Dansçısı, şarkıcısı, ressamı demeden herhangi bir uğraşı olan herkes sanatını özgürce sokaklara taşımaktan ve insanlarla buluşturmaktan çekinmiyor, aksine bundan zevk alıyor ve gelirlerini de buradan karşılıyor.

2. KOZMOPOLİT BİR ŞEHİR

Dünyanın her yerinden insanlar bu şehre akın ediyor. Bu kültürel zenginliğin sebebiyse Londra’ya gelen insanların bu şehirde kendilerini bulmaları ve buradan ayrılamamaları olsa gerek. Bu kültürel zenginlik tabi ki Londra’nın yemeklerine ve endüstrisine de büyük oranda fayda sağlıyor.

3. GECE HAYATI ÇOK CANLI

En büyüleyici müzikaller, kocaman sinemalar ve en havalı barlar Londra’da. Bir defa Londra’nın gece hayatının büyüsüne kapıldı mı bırakmak gerçekten de çok zor. Her adımda canlı gece hayatının içinde daha çok kaybolacağınızı söyleyebilirim. İlgili resim

4. YEMEKLERİ HARİKA 

Her ne kadar İngiliz mutfağı fazla ilgi görmese de kozmopolit bir başkent olması bu konuda Londra’nın kesinlikle en büyük artısı. Her türlü mutfağı, leziz sokak yemeklerini ve şık lokantaları içinde barındırıyor. İsterseniz Fransız mutfağı isterseniz Çin mutfağı hiç fark etmez .Tabii ki İngiliz mutfağı da kayda değer bir ilgi görüyor .

5. BU ŞEHİR KOCAMAN

Kendisine ait o havanın hiç eksik olmadığı ama gez gez bitmeyen büyük bir şehir Londra. Semtleri, müzeleri, meydanları gezeyim derken bir anda içinde kaybolabilirsiniz.

6.PAHALI BİR ŞEHİR DEĞİL

Düşündüğünüz kadar pahalı değil burası. Sadece en doğru mekanları bilmen gerekiyor. Örnek verecek olursak National History Gallery ve British Museum’da hiç para harcamadan geçmişe gidebilir, sabahları sokaklarda yürüyüş yapabilir, sokak pazarlarına gidebilir veya küçük kafelerde karnınızı  rahatlıkla doyurabilirsiniz. Akşamları ise Londra’nın o muhteşem gece hayatında eğlenebilir, müzikallere, tiyatrolara ve konserlere gidebilirsiniz. O mükemmel bar ve restorantları da unutmamak gerek tabii. Üstelik bu aktviteler gerçekten de çok uygun!

7.PARKLARI ÇOK GÜZEL 

Elif Şafak bir söyleşisinde Londra hakkında konuşmuş, “Londra’ya gidecek olanlara neler tavsiye edersiniz?” sorusuna ise şu cevabı vermiş:

 “Şehrin parklarında ve meydanlarında oturup hiçbir şey yapmadan durmalarını. Londra çok yeşil bir yer, şehir düzenlemesi çok özenle yapılmış. Parklar, yürüyüş alanları, göller… Hani hep koşturuyoruz ya, hani hep acelemiz var ya, bir yerlere yetişme mecburiyeti… Sadece durmak iyi gelir bazen.”

Gerçekten de Londra’da bir sürü ve görülmeye değer park var. İnsanlar öğle aralarında yemeklerini, kitaplarını alıp bu parklarda oturup kafa dinliyor veya sohbet ediyor.

8. KRALİYET AİLESİ BURADA

İngiltere’nin bir sembolü halinde olan ve büyük önem taşıyan kraliyet ailesini kentte  görmek mümkün. The Mall adlı sokakta ilerlerken Buckingham Sarayı’nı görmeniz de mümkün.

londra buckingham palace ile ilgili görsel sonucu

9.SPOR ETKİNLİKLERİ HARİKA

Londra en ünlü futbol kulüplerine ev sahipliği yapıyor. 90 bin kişilik Wembley Stadium’u da yine Londra’da. 2012 Olimpiyatları’nın Londra’da gerçekleşmesi de büyük bir önem arz ediyordu. İngilizler spora gerçekten önem veriyorlar. Wimbledon’da tenis maçı izlemek ya da Cricket oynamak da yine İngilizlerin harika etkinliklerinden.

10.EFSANELER BU ŞEHİRDE

Londra, gerçekten de efsaneleri içinde barındıran bir şehir. William Shakespeare,Jimi Hendrix ve J.K. Rowling’e kadar bir çok insan Londra’da. Dünya’daki en iyi müzisyenler, sanatçılar, oyuncular, ressamlar ve yazarlar Londra’dan etkileiyorlar. Harry Potter ve Sherlock Holmes gibi  sayısız eser Londra’dan ilham almışa benziyor.

Daha yüzlerce maddede listeleyebileceğim bu büyüleyici şehri 10 maddede olabildiğince bilgi vererek sizlere açıkladım. Umarım sizlerde merak uyandırabilmişimdir. Bir sonraki blog yazımda görüşmek üzere.

(Visited 135 times, 1 visits today)