Masa Tenisi

Her insan bir spor severdir. Sporlardan biri de masa tenisidir. Her sporun güzel ve keyifli yanları vardır ama bana göre masa tenisi en güzeli. Masa tenisi  herkesin oynayabileceği bir spordur.

Masa tenisi oynayan yüzlerce sporcu vardır. Bunlardan en ünlü üçü: Ceylor Walder, Timo Boll, Malong. Masa tenisi sporcularının  raketleri ve toplarıdır hazineleri. Topların seviyesi bir yıldızdan başlar, iki yıldız diye devam eder ,üç yıldızda da biter. Raketlerin de seviyeleri vardır. Raketlerin ön ve arka yüzeylerinde bulunan lastik malzemelerin özellikleri raketlerin seviyesine göre değişir. Doğal olarak fiyatları da değişir. Mesela “pan asia” ve “wakaba” markalı raketler bir değildirler. Çünkü “wakaba” 82 TL’dir. “pan asia” ise 70 TL’dir. Masa tenisi nasıl oynanır sizce? Bence masa tenisini çok iyi sizin seviyenizi aşan bir raket ile başlamayın. Seviyeniz ilerledikçe buna uygun raket alın. Ben öyle oynadım, öyle geliştim ve şu anda masa tenisini fena oynamıyorum. Masa tenisi sporunda bilmenizi istediğim bir etken var. O ise odaklanmak, hedefinize odaklanın ve yorulana kadar pes etmeyin. Yani kendinize bir hedef koyun ve bu hedeften vazgeçmeyin. Eğer bunları yaparsanız hedefinize ulaşırsınız.

Masa tenisinde servis atarken topu elinizden daima bırakın ve servis atarken de top bir kere kendi sahanıza bir kere de rakibin sahasına değmelidir. Eğer servis attığınızda top fileye takılıp rakip takımın sahasına düşerse “let” olur ama bu kural sadece başlangıçta geçerlidir. Eğer maçın ortasında olursa sayı kabul edilir. Arkadaşlar masa tenisinde “set” adı verilen bir şey vardır. Hem on birlik hem de hem de yirmi birlik oynanabilir. Ama profesyonellerin maçlarında her biri 11 sayılık 7 set oynanır. Eğer setlerde rakipler 10-10 berabere kalırsa set 12 ye uzar. 7 setin 4’ünü alan maçı kazanır. İyi oyunlar dilerim.

(Visited 294 times, 1 visits today)