May The Force Be With You

Star Wars serisinin 7. filmi Star Wars: Güç Uyanıyor hakkındaki yazıma başlarken bir Star Wars aşığı olduğumu belirtmek isterim. Ve bir Star Wars aşığı olarak “Güç seninle olsun.” cümlesini daima hayat felsefesi olarak benimsemişimdir.

Film devam ederken kesinlikle Star Wars serisinin en iyi filmi olduğunu düşünüyordum. Fakat filmin sonlarına yaklaştıkça kararım değişti. Bunun nedenini yazımın sonunda belirteceğim. İlk olarak biraz teknik konuşalım:

Film aslında 18 Aralık 2015’te çıkmasına rağmen filmin galası Los Angeles’ta 14 Aralık’ta idi. Serinin 7. filmi olan film, Star Wars serisinin en çok hasılat yapan filmi (2,064,457,773 dolar), 2015’in en çok hasılat yapan filmi ve dünyanın en çok hasılat yapan 3. filmidir. Ve yayınlandığı ilk 10 günde dünya çapında 1 milyar doların üzerinde hasılat elde ederek birçok gişe rekoru kırmıştır. (En çok hasılat yapan film 2,787,965,087 dolar ile Avatar ikincisi ise 2,186,772,302 dolar ile Titanic. 7 Şubat 2016 verilerine göre.)

avatar-film-posteri200px-titanik_3d_afisi

Film için toplam $200 milyon harcanmış olsa da toplam $2.068 milyar kazanılmıştır.

Konumuza dönecek olursak film ile ilgili anlatmak istediğim o kadar çok şey var ki bilemezsiniz. Eğer filmi izlemediyseniz ve izlemeye niyetiniz varsa yazının devamını okumayın çünkü aşırı spoiler içerir. Şimdi de biraz filmden bahsedelim:

En önemli bilgi yönetmeni George Lucas. Star Wars serisine ait, ABD’de 18 Aralık 2015’te gösterime giren epik bilim-kurgu türünde bir filmdir. Yıldız Savaşları: Bölüm VI – Jedi’ın Dönüşü’nden yaklaşık (1983) 30 yıl sonrasında geçen filmin konusu İlk Düzen ile Asi Birliğinin mücadelesidir.  İlk Düzen’den kaçan Stormtrooper Finn (FN-2187)’in Rey, Han Solo, Leia Organa ve Asi Birliği’yle birlikte karşılarına çıkan, Kylo Ren ve İlk Düzen ile savaşarak Luke Skywalker’ı aramaya çalışmalarıdır.

Şimdi de biraz filmi eleştireceğim:

uzay araçları:

x-wing_ultimate1-Bunu özellikle X-Wing fighter’lar ve TAI savaşçılarında çok görürüz. Uzayda kullanılan uzay araçları filmde lazerlerden kaçmak vs. gibi manevraları yapmak için sağa sola uçak gibi eğiliyorlar ama uzayda hava olmadığı için bu manevra mümkün değildir.

Şimdiki eleştirim bir eleştiriden çok bir uyarı:

Galaksinin en hızlı ‘’hurdasına’’ sahipseniz yapmanız gereken en son şey bir gezegeni yok edebilen bir silaha sahip bir yıldız katil üssüne ışık hızında dalmanız. Hele de 74 yaşında iseniz. Ve evet Han Solo tam olarak bunu yaptı. İşte bu yüzden onu çok seviyorum.

bandicam-2016-10-18-20-44-23-077Yavaş yavaş yazımın sonlarına gelmekle birlikte neden ‘’dum’’ sorusuna bir açıklık getireyim. Han Solo bugüne kadar izlediğim filmler ve okuduğum kitaplar arasında (ki bu binlerce karakter demek) en sevdiğimdi.

star-wars-7-trailer-3-darth-vader-helmetAma dedesinin erimiş maskesi ile sohbet eden şizofren oğlu onu öldürdü. O yüzden şu anda serinin en sevdiğim filmi 2. Yani ‘’Klonların Saldırısı’’. Çünkü evlenmesi ve aşık olması yasak olan Anakin Skywalker (Jedi’lerin aşık olması evlenmesi vs. yasaktır çünkü duyguları onların büyük görevlerinin önüne geçebilir) Padmé  Amidala ile evleniyor. Ve bence bu koskoca 7 tane filmdeki en mutlu an.

Ek bilgi:

Ben Star Wars serisinde kimi sevdiysem bir şeyler oldu:

1-Anakin Skywalker:

Lavda yandı ve Darth Vader’a dönüştü.

2-Darth Vader:

Kendi ustası tarafından elektrik çarptırılarak öldürüldü.

3-R2D2:

Luke gidince kendini kapattı.

3- Han Solo:

Öz oğlu(Kylo Ren-Ben Solo) tarafından göğsünden ışın kılıcı geçirildi.

Bütün sevdiğim karakterler öldüğüne ve bozulduğuna göre artık en sevdiğim karakter BB8.

Bir dahaki yazıma kadar güç sizinle olsun!

(Visited 121 times, 1 visits today)