Mavi ile Yeşilin Buluştuğu Yer

Benim için Marmaris yazları gidilebilecek en güzel yerlerden biri. Küçük ve tatlı bir yer. Masmavi bir denizi, yemyeşil ormanları var. Her koyu ayrı güzel ve orada geçirdiğim günlerin hepsini çok özledim. Genellikle diğer tatil beldelerini Marmaris’e tercih ediyorlar fakat ben her türlü Marmaris’i tercih ederim. Bu yazımda size Marmaris’i anlatacağım. Tercihimin nedenini de bu yazımdan anlayabilirsiniz.

MARMARİS’İN TARİHİ

Marmaris’in tarihi çok geçmiş medeniyetlere dayanıyor. İlk ismi Fiskos olarak biliniyor sonradan Mermeris’e dönüyor. Bu isim İtalyanca’da Marmarice olarak çeviriliyor. Bizlere de Marmaris olarak kalıyor. Mısır ve Roma gibi çoğu medeniyetin burada yaşadığı biliniyor. Türkiye’den önce hüküm süren son devlet İtalyanlar oluyor. 22 Temmuz’da Marmaris’ten ayrılıyorlar ve Marmaris Türklere kalıyor. Konumuna bakacak olursak hem Ege denizine hem de Akdeniz’e açılıyor. Rodos’a sadece 45 dakika uzaklıkta ve Dalaman Havalimanı sadece 1 saat uzaklıkta.

MARMARİS’DE GİDİLEBİLECEK YERLER

Marmaris’te gidilebilecek birçok güzel yer var ve bunlardan biri de Akvaryum Koyu. Burası tekneyle gidilebilecek bir yer. Marmaris limanından kalkan günlük tekne turlarının çoğu buraya götürüyor. Deniz çok temiz ve daldığınızda rengarenk fosforlu balıklar görebilirsiniz. Teknede oturup denizi izlemek bile insanın içini rahatlatıyor.

Fosforlu Mağara aynı zamanda Dilek Mağarası olarak geçiyor. Burası da tekneyle gidebileceğiniz bir yer. Buraya tekneler genellikle yolcuların yüzmesi için gitmiyor. Bir rivayete göre dilek dileyip buraya madeni para atıldığında o dilek kabul oluyormuş. Fakat bu sadece bir rivayet. Tıpkı akvaryum koyu gibi buranın denizi de tertemiz. Zaten mavi ve yeşilin her tonu Marmaris’in genellikle her koyunda mevcut.

Hem deniz yoluyla hem de kara yoluyla ulaşabileceğiniz bir koya geldi sıra. Turunç Koyu sessiz ve sakin bir yer. Buranın denizi de berrak fakat ben burada denize girmek yerine çarşısında dolaşmayı tercih ediyorum. Çok küçük bir yer ve kafa dinlemek için çok uygun.

Kleopatra Adası olarak bilinen ve Mısır’dan özel olarak kum getirildiği söylenilen Sedir Adası’nın inanılmaz güzel bir havası var. Kum altın renginde ve alınması kesinlikle yasak. Koruma altında olan bu kumun çok nadir bulunduğu söyleniyor. Aynı zamanda adada Antik Roma dönemine ait antik tiyatro ve liman kalıntıları bulunuyor. Efsaneye göre Antonius Sezar’ın Kleopatra’ya olan büyük aşkı nedeniyle hediye olarak Mısır’dan 60 tane büyük gemiyle hepsi aynı boyutta olan bu kumları getirtiyor. Bu nadir bulunan kumun ateşte yanmadığı ayrıca sodalı suda çoğaldığı da söyleniyor.

Tıpkı adı gibi incecik kumları olan bir plaj İncekum Plajı. Marmaris’teki diğer plajlar gibi buranın suyu da tertemiz. O kadar berrak ki denizin altını net bir şekilde görebiliyorsunuz. Arabayla da tekneyle de gidebilirsiniz. Zaten Sedir Adası’nın karşısında. Kesinlikle görülmeye değer bir yer.

Herkesin bildiği o kocaman olan kaplumbağaların çiftleşmek için gittikleri yer Dalyan‘a geldik şimdi de. Dalyan, balık çiftliği anlamına gelmektedir. Tekne ile gidilen bir yer fakat gün sonunda nasıl yorgun olacağınızı size anlatamam. Turda ilk olarak Cennet Adasına gidiyorsunuz. Orada bir yüzme molası verdikten sonra yolunuza devam ediyorsunuz. Büyük tekneden inip küçük balıkçı teknelerine biniyorsunuz ve İztuzu Plajı’na gidiyorsunuz. Marmaris’in denizi genellikle durgun olur ama bu plaj tam tersine çok dalgalı. Plajın kum alanında bazı küçük tabelalar göreceksiniz. Tabelaların bulunduğu yerin içinde koruma altında olan Karetta Karetta yumurtaları bulunuyor. Karetta karettalar plaja hava karardıktan sonra gittiği için belli bir saatten sonra oraya insanların gitmesi yasak oluyor. Buradan sonra ise yine küçük teknelere binip sazlıkların arasından geçerek köyceğizin içinde olan Kral Mezarlıklarına doğru gidiyorsunuz. Mezarlıklar Likya döneminden kalmış ve kentin eski ismi Kaunos olarak biliniyor. Amintas en büyük olanıdır ve aynı zamanda buraya ait bir efsane bulunmakta.

Apollo’nun oğlu olan Kral Miletos’un ikiz çocuğu olur. Erkeğe Kaunos kıza da Byblis ismini koyar. Büyüdüklerinde Byblis ikizi Kaunos’a aşık olur ve ona duygularını açarak bir mektup yazar. Ancak Kaunos ona aynı aşkı hissetmez mektubu okuduğunda sinirlenir ve çok ters bir cevap vererek sevdikleri ile birlikte ülkeyi terk eder. Kendi adına yeni bir ülke kurar. Byblis ise buna çok üzülür ve yüksek kayalıklardan kendini denize serbest bırakır. Su perileri Byblis’e acır ve onu bir pınara dönüştürür.

Buradan sonra da köyceğizde bulunan çamur banyosu yapmaya gidiyorsunuz. Sanırım içinde kükürt bulunduğu için çamurun kokusu gerçekten berbat. Ben gittiğimde gerçekten çok kalabalıktı. Ben pek beğenmedim açıkçası fakat kükürt cilde gerçekten çok sağlıklı geliyor. Çamur banyosu bittikten sonra da Marmaris’e geri dönülüyor.

Marmaris’te güzel yeşillik alanlar olduğundan dolayı Safari için uygun bir yer. Bu nedenle safari de ilgi görüyor. Bence gerçekten eğlenceli bir gün geçirirsiniz. Dinlenmekten çok yeni bir maceraya atılmış oluyorsunuz.

Neredeyse her gün gittiğim Monte Beach‘i de tanıtmazsam içimde kalır. Buraya sabah saat 10 gibi gitmenizi ve 4’e kadar kalmanızı öneriyorum çünkü 4-5’ten sonra güneş gidiyor ve güneşlenemiyorsunuz. Rahat ve hoş görünen şezlongları, temiz ve berrak denizi, hizmeti, çalan o güzel yaz müzikleri hepsi bağımlılık yapıyor. Kesinlikle gidip görmeniz gereken, içinde özel hissedeceğiniz bir yer.

Akşam üstü gün batımını izlemek merkezden mümkün değil. Fakat Marmaris Adaköy yolunda bulunan sahilde birkaç restoran, beach var. Benim genel olarak gittiğim Saranda Beach. Sabahları plajını kullanabilir, akşamları romantik bir akşam yemeği yiyebilirsiniz. Ben deniz olarak kesinlikle Monte’yi tercih ederim ama asla Monte’de o güzel gün batımını seyredemezsiniz. Bir akşam kesinlikle buraya gitmelisiniz.

19 Mayıs Meydanı’nda bulunan, her akşam saat 9 gibi başlayan ve 1 saat süren fıskiye gösterileri var. Burger King’de oturup müthiş bir şekilde dans eden suları izleyebilirsiniz. Müzikle senkronize bir şekilde yapılan bu gösteriyi en azından 10 dakika izlemelisiniz.

Denizi mükemmel olan Marmaris’in bir o kadar da gece hayatı mükemmel. Geceleri bol bol eğlenmek istiyorsanız, gitmeniz gereken yer Barlar Sokağı. Kaç bar olduğunu bilmiyorum ama size en çok bilinen Club Areena‘dan bahsetmem gerek. Areena’ya birçok dj ve birçok ünlü geliyor. Genelde herkes play back yapıyor ama eğlencesine laf edemem. Hande Yener, Serdar Ortaç, Demet Akalın, Otilia, Akcent, Fly Project gelen sanatçılardan sadece birkaçı. Areena haricinde gidilebilecek daha bir sürü yer var Green House, Back Street, Joy ve Davy Jones da bunların arasında.

Barlar benim tarzım değil. Daha farklı bir şey lazım. Size Mehtap Turlarını öneririm. Genellikle çoğu günlük tekne mehtap turuna çıkıyor. Mehtap turunda da son ses müzik, bazılarında köpük partisi ve bazılarında da animasyon tarzında şeyler oluyor. Gayet eğlenceli bir akşam geçirilebilir.

Marmaris’in merkezinde bulunan ve turistlerin ilgisini çeken Marmaris Kalesi Marmaris’te çok ünlü. İçine daha önce hiç girme gereği duymadım ama söylediklerine göre çok güzel bir manzarayla karşılaşıyormuşsunuz. Açıkçası Marmaris’in her yeri ayrı bir manzara. Yine de kaleye çıkarken geçeceğiniz o sokaklar göreceğiniz o güzel çiçekler gerçekten sanki farklı bir dünyadaymışsınız gibi hissettiriyor. Burayı da kesinlikle ziyaret etmelisiniz.

Eğer açsanız ve tavuk seviyorsanız ilk gitmeniz gereken yer Okan Kafe gerçekten mükemmel çalışıyorlar. Hizmetleri, iletişimleri harika ve acayip uygun fiyatlı. Taze et kullanıyorlar. Kafenin sahibinin çocuğu bile oradan yiyor. Kesinlikle tavsiye ediyorum. Merkez’de çarşının içinde bulunuyor.

Marmaris’e hiç sıkılmadan her tatilde gitmemin nedeni, size bu yazımda anlattığım yerlerde, her zaman doya doya eğleniyor olmam. Türkiye gerçekten çok güzel bir ülke ve bu ülkeyi güzel yapan yerler arasında Marmaris’in çok katkısı olduğunu düşünüyorum. Umarım bir gün siz de burayı ziyaret etme şansı bulursunuz. YouTube’da kendi yaptığım 2016 Marmaris yaz tatilimin bir kısmının olduğu videoyu izleyebilirsiniz. Eğer abone de olursanız yeni gelecek videolarımdan haberdar olabilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=R5_2n5iFkn4

KAYNAKLAR

https://tr.wikipedia.org/wiki/Marmaris – http://www.clubareena.com.tr/ – http://www.marmaristown.com/tr/yakin-yerler/sedir-adasi.html – http://www.dalyaninfo.com/Dalyan/dalyan_kaunos.html

 

(Visited 335 times, 1 visits today)