Matematik

Matematik hayatımızın vazgeçilmezlerindendir. En önemli bilim dallarından Bir şeyin bir şeyle toplanmasına matematik denilir. Mesela bir armut, üç armutla birleştirirsek dört armut olur. Bu artıdır. Dört armuttan dördünü de çıkarırsak sıfır olur. Buna eksi denilir.  Sonsuza kadar matematik yapabiliriz. Çünkü sonsuz ve sayılar rakamlardan oluşmuştur.

(Visited 362 times, 1 visits today)

Hayatın Her Alanında Matematik

matematik Yaşamın her alanında matematik var. Mutfakta annelerimiz yemek yaparken matematik kullanır. En çokda alışveriş yaparken kullanırız. Yürürken adımlarımızı saymak bile bir matematiktir. Kilomuzu tartarken bile matematik var.

Okul servisimizin teneffüslerimizin saatlerini bilmek de matematik gerektirir. Matematik hayatımızın vazgeçilmez bir parçasıdır. Mesela ben rakamları çok severim. İki sayıyı birbirine eklersek toplama işlemi yapmış oluruz. Bir sayıyı diğerinden eksiltirsek çıkartma işlemi yapmış oluruz. Aslında matematik dört işlemden oluşur. Fakat biz 2. sınıfın başında olduğumuz için henüz çarpma ve bölme işlemlerini öğrenmedik. Ama öğrenmeyi çok istiyorum.

matematik2

(Visited 64 times, 1 visits today)