Masa Tenisi

 Bizlere benzeyen insanlar genelde futbol, basketbol gibi popüler sporlara ilgi duyarlar. Bense bu sporlardan çok beceremiyordum. Onun için ders aralarında genelde canım sıkılıyordu bundan okulu gezmeyi seviyordum. Bir gün hiç gitmediğim yerden gittim ve orada masa gördüm sanki deniz mavisi gibiydi. Gittiğimde küçük topluluğun orada aralarında masa tenisi oynadığını gördüm. Yanlarına gittim ve bu sporun adı nedir diye sormadan direk cevabı verdi aralarında en iyi olan. Arkamdan bir ses işittim arkamda bir insan vardı yaşlı gözüken ama ruhu bizler gibiydi. Tabii ki yaş farkından bilgili bir kişilikti. Sonrada zil sesi çalınca sınıfa doğru koştum. En iyi arkadaşıma bu sporu deyince direk bana bunu bildiğini söylemişti. Daha sonra arkadaşım bana nasıl oynayacağımı öğretti. Onunla 3 ay gibi kısa bir süre içerisinde kuralları öğrenmiştim. Oyunu 3 yıl boyuca bırakmadım ve geliştim. Artık fena oynamıyordum. Oradaki hoca beni bir kulübe yönlendirdi ve iyi bir oyucu olma şansı doğmuştu bana…

(Visited 79 times, 1 visits today)

Masa Tenisi – 01

 

      Henüz 10 yaşındayken başınıza bir tren kazası geliyor ve iki kolunuzu da kaybediyorsunuz. Artık tutkuyla bağlı olduğunuz masa tenisine devam etme şansınız yok. Belki de var… Mısırlı sporcu İbrahim Hamadtou, 10 yaşındayken bir tren kaza sırasında iki kolunu kaybediyor. İlk üç yıl tenisi aklından bile geçirmeye cesaret edemiyor. Kol olmadan tenis oynanır mı hiç, diyor. Bitti artık… Üç yılın sonunda, usulca koltuğunun altına sıkıştırıyor raketi.  O şekilde oynamayı deniyor ama olmuyor.

         Birkaç yöntem daha denedikten sonra raketi ağzıyla tutmayı deniyor. Bu şekilde oynamayı öğrenmek için 3 yılını harcıyor. Azmi ve kararlılığıyla başarılı oluyor.
İbrahim Hamadtou, şu anda 43 yaşında ve en son Brezilya Rio’da düzenlenen paralimpik oyunlarda yarışma başarısı gösterdi ve azmiyle herkesi kendine hayran bıraktı.

         İşte masa tenisi çabukluk ve dayanıklılık kazanımları, küçük yaşlarda ve her mekanda rahatlıkla oynanabilmesi, rahatlama imkanı sağlaması gibi avantajları dışında, azimli ve kararlı sporcular için de çok büyük olanaklar sunar.

        Peki siz engelli olsaydınız, sporda ne gibi bir fark yaratırdınız? Düşündünüz mü hiç?

(Visited 21 times, 1 visits today)