Londra’da 15 Gün

Merhaba, öncelikle yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim. Benim adım Nedim, Özel Beştepe Anadolu Lisesi 10. sınıf öğrencisiyim.

İlk önce yazımın içeriğinden bahsedeyim. Okulum sayesinde gittiğim İngiltere’nin başkenti Londra’da geçirdiğim 15 günü yazıya dökeceğim.

9. Sınıftayken İngilizce Öğretmenimiz Esra Hoca 31 Temmuz 2016’da İngiltere’ye gideceğimizi söyledi, ben de büyük bir heyecan ile ebeveynlerimle paylaştım.Onlar da gitmemi istediler. Ondan sonra 31 Temmuz 2016 gününü bekledim.

UZUUN bir süre sonra o gün geldi çattı, sabah uçağı ile Ankara Esenboğa Havalimanı ile Londra Heathrow Havalimanı arasında 4 saatlik yolculuğumuz ardından Londra’ya indik. Passaport işlemlerinin ardından 2 hafta konaklayıp eğitim göreceğimiz The Stay Academy’e doğru yola çıktık. Uzun bir yolculuğun ardından odalarımıza geçtik. İlk gün ders yoktu, arkadaşım Kağan ile odamıza yerleştik.

Size küçük bir İngiltere turu yapayım şimdi!

Çok yer gezdik ve hepsi beni ayrı ayrı etkiledi. İngiltere çok güzel bir yer gitmenizi tavsiye ederim. Big Ben, Windsor Castle, Buckhingam Palace, London Eye, Oxford University, Wembley Stadium ve daha birçok yer gezdik, şimdi size gezdiğimiz yerler hakkında ufak bilgi vermek istiyorum.

clock_tower_-_palace_of_westminster_london_-_september_2006

Big Ben:Big Ben (resmi adıyla Elizabeth Kulesi), Londra’da Westminster Sarayı’nın yanındaki ünlü saat kulesi. Dünyanın en büyük ikinci dört yüzlü saatidir. “Big Ben” aslında saat kulesinin çanının adıdır, ancak zamanla halk tarafından tüm yapıyı belirtmek için kullanılır olmuştur.

Kule eski Westminster Sarayı’nın 16 Ekim 1834’de bir yangın ile tahrip olmasından sonra Charles Barry’nin yeni saray tasarımının bir parçası olarak dikildi. Kule Victoria Gotik stilinde ve 96.3 metre yüksekliğindedir. Kule üzerinde bulunan saatin ağırlığı 5,5 ton, çanın ağırlığı ise 13,5 tondur ve çan çaldığı zaman sesi 14 km uzak mesafeden duyulabilir.

230px-london_eye_twilight_april_2006

London Eye: Merlin Entertainments London Eye (bilinen kısaltması ile London Eye ya da Millenium Jant olarak da bilinir), 135 metre yükseklikte, Avrupa’da bilinen en yüksek dönme dolaptır. Birleşik Krallık’ın en popüler turistik mekanı olmak üzere yılda üç milyona yakın turist ziyaret eder.Tasarımı David Marks, Julia Barfield, Malcolm Cook, Mark Sparrowhawk, Steven Chiltonve ve Nic Bailey tarafından yapılmıştır.

 

300px-buckingham_palace_london_-_april_2009

Buckingham Sarayı: (İngilizce: Buckingham Palace,), Birleşik Krallık hükümdarlarının yönetim merkezi ve Londra’daki ikametgahı. Westminster Şehri’nde bulunan saray sık sık devlet işlerinde ve yabancı devlet insanlarının ağırlanmasında kullanılır.

150 yıl kadar özel mülk olan sarayın arazisinde 1703’te Buckingham Evi olarak adlandırılan Westminster Dükü’nün konağı bulunmaktaydı. 1763’te III. George tarafından Kraliçe Charlotte için alınan bina daha sonra “Kraliçenin Evi” olarak adlandırılmaya başlandı.19. yüzyıl boyunca John Nash ve Edward Blore gibi mimarlarca genişletilen binaya eklemeler yapıldı. Saray 1837’de Kraliçe Victoria’nın tahta çıkmasının ardından Londra’daki ikametgahı oldu.

windsor_1

Windsor Castle: (Windsor Sarayı), dünyanın hususi ikametgâha tahsis edilmiş ve tarihin en uzun süreli ikâmet halinde bulunan sarayıdır.

Buckingham Sarayı ve Edinburgh’daki Holyrood Sarayı ile beraber Britanya monarşisinin resmi ana rezidanslarından biridir. Kale Berkshire prensliğinde bulunan Windsor şehrindedir. Sarayın alt kısmından Thames Nehri nehri güneye doğru yol alarak başkent Londra’ya istikametine akar.

Kraliçe II. Elisabeth yılın birçok hafta sonunu Windsor Sarayı’nda geçirir.Bu vesile ile binayı hem devlete ait kabullerinde hem de özel amaçları için kullanır. Windsor Saray’nın temelleri I. William zamanına aittir.

 

300px-england_mai_2007_040

Wembley Stadyumu, İngiltere’nin en büyük ve millî stadyumudur.

Wembley Stadyumu İngiltere Londra’da bulunan çok amaçlı stadyumdur. 90.000 kişilik kapasitesiyle Avrupa’nın Nou Camp’tan sonraki en büyük stadıdır. Aynı yerde bulunan eski Wembley stadının 2003 yılında yıkılmasıyla yapılmıştır. Bu nedenle zaman zaman Yeni Wembley Stadı olarak da geçmektedir.

Stadyumda İngiltere Milli Futbol Takımının maçları haricinde konserler de yapılmaktadır. Bugüne kadar en yüksek seyirci rekoru ABD’li efsane pop şarkıcısı Michael Jackson’a aittir. Kendisi 1988 yılında Bad World Tour kapsamında verdiği 7 konserde 504.000 seyirciye ulaşmıştır.

Ben şahsen İngiltere’yi çok beğendim ve oradaki vatandaşların yaşadığı hayata çok imrendim, rahat, sıkıntısız ve huzurlu bir hayat yaşıyorlar. Size çok imrendiğim bir anı anlatmak istiyorum.

Big Ben Saat Kulesi’nin arkasında siyahi eylemi vardı, yaklaşık 1000 kişilik. Ama işin inanılmaz kısmı şu ki hiçbir güvenlik görevlisi göremedim etrafta, neden? Önemsenmedikleri için mi? Tabi ki de hayır. Orada insanlar özgür ve yasal hakları çerçevesinde istediğini yapabilirler.

2015 yılında Taksim Meydanı’ndaki eşcinseller yürüyüşünde eylem yapanlardan fazla güvenlik gücü vardı, yaklaşık 150 kişiye hemen hemen 200 güvenlik gücü eşlik ediyordu. Neden 1000 kişinin olduğu bir eylemde hiç güvenlik görevlisi yok?

Herkese İngiltere’ye gitmesini tavsiye ederim, o imrendiğimiz Avrupa yaşantısı tam olarak işliyor İngiltere’de. Her şey tam istediğimiz gibi. Her insanın oraya gitmesini tavsiye ederim. Bir sonraki seneyi iple çekiyorum. Kesinlikle hiç düşünmeden tekrar gideceğim.

 

(Visited 178 times, 1 visits today)