Lionel Messi

Messi, 24 Haziran 1987 yılında Rosario’da doğdu. Babası çelik işçisi, annesi ise temizlikçiydi. Messi’nin iki erkek, bir kız kardeşi vardı. Messi’nin ailesi çok fakirdi. Annesi Messi’yi bakkala gönderdiği zaman Messi topunu da yanına alırdı. Eğer topu yoksa plastik poşetlerden ya da çoraplardan kendine bir top yapardı. Messi’ye ilk futbol topu üç ya da dört yaşlarında hediye edilmişti. Messi doğum günü ve bayramlarda sadece futbol topu istiyordu.

Messi dokuz yaşında Newell’s Old Boys takımında futbola başladı. Messi’nin oynadığı dönemde dört yılda sadece bir maç kaybettiler. Messi, 11 yaşındayken hasta olduğu anlaşılmıştı. Barcelona’ya transfer olmasıyla iyileşti. 17 yaşında, A takımında oynamaya başladı. Messi günden güne bütün dünyanın tanıdığı ve sevdiği bir futbolcu oldu.

messi 2messi

İspanya’da en çok gol atan futbolcu oldu. Bir sezonda 38 gol atmıştır. Maradona kendisini veliahtı olarak göstermiştir. Messi UNICEF tarafından “İyi Niyet Elçisi” seçilmiştir. Pek çok şampiyonluk ve kupa sevinci yaşamıştır. 2000’den beri Barcelona takımında 10 numaralı formayı giymektedir. Messi, 2004’ten beri Arjantin milli takımında oynuyor.

messi5messi3

Bugün Barcelona’da Arda Turan ile futbol oynamaya devam ediyor. Pek çok kimse dünyanın en iyi futbolcusu olduğunu düşünmektedir. Bu konuda en büyük rakibi Ronaldo’dur. Ben de Emre Mor’dan sonra en çok Messi’yi seviyorum.

IMG_2279[1]IMG_2278[1]04.03.2009 059

(Visited 295 times, 1 visits today)