Şehzadeler Diyarı Amasya

Elmasıyla meşhur olan geçmişteki şehirlerden biri : Memleketim AMASYA.                                                 Amasya’nın gezilecek çok ilgi çekici yerleri vardır. İşte onlardan bazıları: Şehzadeler Müzesi, Hazeranlar Konağı, Saraydüzü Kışla Konağı gibi.

Amasya’nın yemekleri şunlardır: Çatal çorba, sakala çarpan, toyga çorbası, cilbir, helle çorbası, kesme ibik çorbası, yarma çorbası… Amasya’nın meşhur  ve herkes tarafından beğenilen yemeklerinden başlıcalarıdır.

Amasya’nın meşhur meyvesi elmadır. Ben Amasya’da kahvaltıdan sonra ağaçtan bir elma koparıp yerdim. Tadı gerçekten çok güzel. Sizinde bu güzel tadı tatmanızı önerebilirim. Arkadaşlarıma da verip birlikte geziye çıkardık. O günleri asla unutamam.

Amasya’da komik bir çok olaya tanık olduğumu söyleyebilirim. Bir keresinde su savaşında bilmeden arkadaşımın üstüne düşmüştüm. Sokakları küçük karo taşlarla döşeli  benim küçük ama bir o kadar sevdiğim memleketim… Yaz geldiğinde o sokaklarda arkadaşlarımla yeniden koşup oynamak için sabırsızlanıyorum.

KAYNAKLAR:  penbenar.com

(Visited 184 times, 1 visits today)