Muhteşem Canlılar Arılar

arı resmi ile ilgili görsel sonucu

Bal, kahvaltıda en sevdiğim yiyecektir. Bu muhteşem yiyeceğin çalışkan arılar tarafından üretildiğini duyunca inanamadım. Bu yazımda yaptığım araştırmayı sizlerle paylaşmak istedim.

Arılar dünyanın en akıllı ve en faydalı canlılarından birisidir.Arılar bir koloni şeklinde yaşarlar Bir koloni içindeki her arının bir görevi vardır. Her arı farklı görev yapar. Arıların bazıları yuva yapar. Bazıları yiyecek taşır, bazıları petek örer, bazıları su taşır. Bazıları da savaşçı arılardır.

Kraliçe Arı: Bu arılar arı sütü ile beslenen özel bir yapıya sahiptir. Bütün arılar arı sütü ile beslenen özel bir yapıya sahiptir. Bütün arılar bu arının etrafında toplanırlar. Görev dağılımını da kraliçe arı yapar. Her kovanda bir kraliçe arı bulunur. Bu arı ölürse kovan dağılır.

İşçi Arılar: En çok çalışan bu arılardır. Hepsi erkek arıdır. Görevleri koloniye yiyecek bulurlar. Günün her saati çalışırlar. İşçi arılar aynı zamanda orta ayaklarındaki bal mumu çubuğu ile bal mumunu toplayarak ağızlarında çiğneyerek kullanabilecek kıvama getirirler. Altıgen prizma şeklinde binlerce petek yaparlar.

Savaşçı Arılar: Savaşçı arılar yuvaların ve kovanların etrafında dolaşarak, güvenliği sağlayan arılardır. Bir tehlikenin yaklaştığını anladıklarında toplu halde saldırıya geçebilirler. Bu arılar insanların ölümüne bile neden olabilirler.

Arılar boruya benzer dilleri ile bal özünü çiçeklerden emerek boş peteklere taşıyarak doldururlar. Bu sıvı sulu olduğu için ağızlarındaki salgılarıyla karıştırıp biraz daha yoğunlaşmasını sağlayarak peteklere boşaltırlar. Yuvadaki işçi arılar peteklerin üzerinde hızla kanatlarını çırparak baldaki suyun miktarını buharlaştırırlar. Böylece bal iyice yoğunlaşmış olur. Son olarak peteklerin ağzını bal mumu kapağı ile kapatırlar.

Evimize gelen, soframızın nefis yiyeceği olan balın hikayesi işte böyledir.

Bir arının midesi toplu iğne kadardır. Arının midesini 1 defa bal ile doldurması için 1000-1500 çiçeğe konması gerekir. Arıların ne kadar çalışkan oldukları ve bizim için ne kadar sabırla ve zahmetle bal özü topladıkları ortadadır. Onlara sonsuz teşekkür ediyorum. Lütfen bol bol bal tüketin. Balın inanılmaz faydalarından yararlanın.

(Visited 798 times, 1 visits today)