Mutluluğun gizli sırrı

Eskiden beri süregelen bir sözdür “çikolata yemek mutluluk verir.” Hiç düşündünüz mü neden çikolata yemeyi insanlar genel olarak çok sever? Durun ben size söyleyeyim; çünkü insanlar genel olarak kendilerine mutluluk veren şeyler ararlar.Bunun bir sonucu olarak da bazı insanların alışkanlıkları vardır.Bu alışkanlıklardan en yaygını bence yemek yeme alışkanlığıdır.Özellikle de çikolata.Çünkü çikolata insanın beyninde bazı enzimler salgılayarak kişinin moralini yükseltir.Bunu şu örnekle daha iyi açıklayabiliriz : Bir arkadaşınız üzücü bir olay yaşandı mesela sevgilisinden ayrıldı veya o gün günü istediği gibi geçmedi o zaman ona vereceğiniz şey ilk ne olurdu? Şahsen benim vereceğim şey güzel bir konuşmayla çikolatayı geçmezdi. Peki ama gerçektende çikolatanın böyle bir etkisi var mı? Bilim insanları bu konuyu şöyle izah ediyor: Kakaonun içerdiği biyoaktif besin bileşenleri ve magnezyum vücutta serotonin adı verilen mutluluk hormonunun salgılanmasını arttırıyor.Tabii şöyle bir durum da var. Mutlu hissetmemizin tek nedeni vücutta meydana gelen bu fizyolojik değişiklik değil.
Evet, fizyolojik olarak seratonin salgıladığımız için mutlu oluyoruz. Çikolata içerdiği biyokimyasallar ile mutlu hissetmemizi sağlayan seratonin hormonunu harekete geçiriyor.
Ama insanlar bilinçaltında tatlı yemeyi ödül ve mutluluk kaynağı olarak kodladıklarından ötürü psikolojik etkisi de söz konusu. Bu nedenle tek başına çikolata da mutlu etmiyor. Biz beynimizde tatlı yemeyi seviyoruz.Ama bunun çok fazla yersek zararlı olacağının da gayet farkındayız. Bu nedenle vücudumuza tatlı yemeyi kısıtlıyoruz. Ama her ne kadar yasaklasak da bunların adı “Yasak”.Arada bir ufak kaçamaklar da yapıyoruz tabii.Fakat her tatlının da zararlı olduğunu söyleyemeyiz. Mesela gerçek bitter çikolatayı aşırı derecede olmamakla beraber yemek sağlıklı bile sayılabilir.Bitter çikolatanın, kalp ve damar sağlığına olumlu etkisinden stresi azaltmasına kadar pek çok faydası olduğu son yıllarda bilim insanlarını tarafından sıkça söylenen bir konu. Şimdiye kadar hep çikolatanın yararlarından bahsettik ama maalesef bu tatlı şeyin bir de öbür tarafı var.Çikolatanın içerisindeki maddeler çok fazla tüketildiğinde beynimizi uyuşturuyor ve vücudumuzun kendi görevlerini yerine getirmesinde sorunlara yol açıyor. Migren teşhisi koyulmuş hastalara doktorlar çikolatayı yasaklarlar bunun sebebide çikolatanın içindeki maddelerin migrene bağlı ağrıları tetiklemesi ve şiddetlendirmesi bunların başında geliyor.Ayrıca fazla miktarda çikolata tüketimi içerisindeki şeker ve yağ oranı sebebiyle kilo alınmasına neden olur alınan fazla kilolarında vücudumuzda en çok kalbi tehdit ettiği açıktır. Ama çikolatanın zararları çok tehditkar değildir. Dişlerimizi çürütebilir, kilo aldırabilir, karaciğerimize zarar verebilir ve ekstradan bayanlara seslülit kazandırabilir. Hatta ve hatta çok aşırıya kaçtığımızda cilt üzerinde alerjik reakiyonlara da sebep olabilir.Ama bu konuda bir öneride de bulunabilirim. Özellikle kalori konusunda, kaliteli çikolatalarda diğer çikolatalar oranla çok daha az kalori bulunmaktadır. Onun için eğer çikolata yiyecekseniz olabildiğince kaliteli çikolata yemeye çalışın, özellikle de hafta en az 1-2 kere bitter çikolata yemeye özen gösterin.

(Visited 48 times, 1 visits today)