MUTLULUK KAYNAĞI ÇİKOLATALAR

 

Çikolata nedir? Büyük oranda kakao içeren tatlı. Bu sözlük tanımı olabilir. Ama çikolatanın tanımı mutluluğun tanımı gibi herkes için farklı anlamlar taşır. Çikolata ile ilgili okuduklarım yazılarda çikolatanın çok köklü bir tarihi olduğunu anlatıyordu. Hayatımızı değiştiren önemli bir buluş olmuş çikolata.

Çikolatanın insanlar üzerinde etkisi çok fazladır. Ama benim en çok inandığım mutluluk hormonu salgıladığıdır. Yedikten 2 dakika sonra mutlu olmaya başlıyorsunuz. Bunu psikolojik olduğunu düşünenler tabiiki de vardır. Ama çocukların bile aşık olduğu bu şey gerçekten tadından dolayı mutlu ediyor. Marketlerde dikkat ettim de bu çikolatanın artık kalorisi az olanları üretilmeye başlamış ya da glikoz oranı az olanları. Yani demem o ki çikolata üretim firmaları diyet yapanları ya da şeker hastası olanları bu güzel şeyden uzak tutmuyorlar. İnsanların damak tadına uygun binlerce çeşit çikolata ve çikolata markası var. Ama bunların hepsi gerçek çikolata değil. Bence en iyi çikolata Belçika çikolatasıdır. Tabii bu da kişiden kişiye değişir.

Çikolatanın bir diğer özelliği ise stresden uzaklaştırdığıdır. Ben bu etkiyle en çok sınav haftası dönemlerinde karşılaşıyorum. Emin çoğu kişi için de öyledir.

Çikolatanın en çok ilgimi çeken faydası ise dişleri beyazlattıyormuş. Ama sütlü çikolata dişlerde ağrı yapabiliyor. Ayrıca çikolata kahve gibi kanser hücrelerinin vücut içinde çoğalmasını ve yayılmasını engellemektedir. Damar hastalıklarının tedavisine kolesterolün düşürülmesinde de büyük bir rol oynamaktadadır. Kalp krizi riskini de azalatıyor, üzüntü kalbi tetiklediği için çikolata mutlu ediyor ve böylece kalp krizi riskini de azaltmış oluyor. Peki çikolatanın bu kadar faydasını saydık ama bunun için zararı yok mu? Tabiiki var. Herkesin bildiği bir zararı ise fazla çikolatanın yağa dönüşmesi. Bu olaya “Her şeyin fazlası zarar.”sözü en uygunu bence. Başka bir zararı ise fazla çikolata ve şeker yiyen çocuklar için fazlası dişleri çürütüyor. Karaciğere de fazlası yine zarar veriyor.

Yazdıklarıma göre çikolatanın faydası zararlarından çok olduğu için ve yereli miktarda tüketirsek hem kendimiz hem de sağlığımız için iyi yapmış oluruz.

(Visited 172 times, 1 visits today)