Silhouette of a woman doing yoga on the beach at sunset

Mutluluk Kaynağı Yoganın Faydaları

Yoga Nedir?

Genel olarak meditasyonun zihinle yapılan haline yoga denilmektedir. Yoga aslında kişinin bedensel ve ruhsal açıdan huzur bulmasının amaçlandığı bir yaşam biçimidir.

Yogaya Başlamadan Önce Bilinmesi Gerekenler

Evde yoga yapmak istiyorsanız öncelikle bir yoga matı almalısınız. Kendinize mutlaka bir program belirlemelisiniz ve yogayı düzenli bir şekilde yapmalısınız. Etrafınızda dikkatinizi dağıtacak hiçbir şey olmamalıdır ve mutlaka esneme ve ısınma hareketleri yapılmalıdır. Isınmadan hareketleri yapmaya çalışırsanız kaslarınıza zarar verebilirsiniz.

Neden Yoga Yapmalıyız?

Yoga insanı huzura ulaştırır. Bu huzuru yakalayabilmek için bazı nefes teknikleri gerekir. Bu nefes tekniklerini uygulayabilmek için yoga yapmalıyız. Yoga, düşünceleri yenileyerek insanı olumsuzluklardan uzaklaştırır. İyilikle doldurur içinizi.

Çok Fazla Yoga Yapmanın Zararı Var mıdır?

Çok fazla yapılırsa bazı kas ağrılarına, sakatlanmalara, kas zedelenmelerine yol açabilir ve yoga zorlayıcı bir şekilde yapılırsa tansiyonun yükselmesine neden olabilir.

Yoganın Sağlığa Faydaları

Yoganın insan sağlığına pek çok yararı vardır. Hem zihinsel hem bedensel hem de ruhsal olarak insanı dinç tutar. En önemlisi doğru nefes alıp verme tekniğini öğretir ve bunun sayesinde kalp atış hızı düzene girer. Nefes teknikleri beynimizi nasıl kullanabileceğimizi öğretir. Yani bütün duygu ve düşüncelerimizi nefes teknikleriyle istediğimiz gibi yönetebiliriz. Sinir sistemimizde kasılmaları engelleyerek birçok psikolojik rahatsızlıkların önüne geçer. Stresle başa çıkmayı öğretir ve kendinizi huzurlu hissedersiniz. Vücuttaki kıvraklığı ve esnekliği arttırır. Hafızamızın daha kuvvetli olmasını sağlar. Kan dolaşımının hızı artar. Doğru beslenmemize yardımcı olur. Uyku problemlerini ortadan kaldırır. Yorgunluk ve bitkinliğin önüne geçer. Hafızanın güçlü olmasını sağlar. Kas ve kemiklerin güçlü olmasını sağlar. Özellikle kol kemiklerinin güçlü olmasını sağlar. Vücut ağırlığının tamamı vücut tarafından kaldırılır. Yani yoga yapan kişilerin kemikleri oldukça güçlü olur. Nefes teknikleri sayesinde akciğerleri korur. Burundan nefes almayı kolaylaştırır, nefes darlığı problemlerinin önüne geçer. Astım gibi pek çok solunum yolu hastalıklarını tedavi eder. Kandaki şeker düzeyini azaltır. İnsülin direncine iyi gelir. Buna bağlı olarak kilo vermeyi sağlar. Kan şekerini dengeler. Tansiyon dengesini düzenler. Yoga dolaşım sistemine birçok olumlu etkisi vardır. Kan akışını destekler; kan dolaşımını düzenler. Benim tecrübelerimden birisi migren ağrısını en düşük seviyeye getiriyor. 2 ay düzenli yaptıktan sonra migren ağrısının en az seviyeye inmiş olduğunu fark edebilirsiniz. Depresyon, sınav kaygısı gibi olumsuzlukları önler. Zihinsel sağlığı tehdit eden her şeyden uzak tutar. Böylece huzur içinde olduğunuzu fark edersiniz. Doğru bir şekilde yapıldığında kronik kas ağrılarını gevşeterek minimum düzeye indirir. Gelişme çağında olan insanların boyunun uzamasında etkisi vardır. Yani kasların uzamasını sağlar. Böylece bedenin zarif gözükmesini sağlar.

Yoga aslında bize kim olduğumuzu öğretir. Bedenimizin birçok yönünü keşfederiz. Yogayı düzenli olarak yaptığınızda neyi başarmak istediğinizi anlayacaksınız. Hayatınıza yön verme konusunda pek çok yararı vardır. Bana göre mutlu ve huzurlu olmanın en önemli kaynağıdır yoga.

(Visited 117 times, 1 visits today)