Müziğin Etkisi

Müzik hayatımıza anlam ve yol veren en büyük etkenlerden biridir. Benim gözümde insanların hayatındaki önemli kararlarını veya insanların karakterlerini, insanların dinlediği müzik türü önemli derecede belirler. Benim nezdimde iyi karakterli insanların dinledikleri müzik türleri de kaliteli müzik türleri oluyor. Tabi ki bir insanın karakterini sadece dinlediği müzik türü belirlemez. Müzik sadece belirlemede büyük rol oynar. Müzik zevki olmayan veya müzik dinlemeyi sevmeyen kişileri de zevksiz ve ruhsuz kişiler olarak görüyorum. Müziğin her zaman hayatımızın bir parçası olması ,bizi hayattaki tüm olumsuzluklardan bir nezle olsa da o olaylardan uzak tutmayı çok iyi başarıyor .Bu gibi olaylardan uzak kalmak belki çok kolay veya gereksiz bir şey gibi görülüyor fakat bu olaylardan uzak kalmak bizi her zaman hayata daha çok bağlar. Hayata her zaman daha iyi bir şekilde bağlanmak içimizdeki yaşama sevincini artırır. Yaşama sevincimizin artması da bizim günlük hayatta mutlu ve huzurlu olmamızı sağlar. Örneğin; ben müzik dinlemeye başladığımdan itibaren yaptığım her işten zevk almaya ve hayatta daha mutlu olmaya başladım.

İnsan karakterini belirlemede dediğim gibi müzik türü çok önemlidir. Müzik türleri hayatımızda büyük bir etki yapıyor. Yapılan araştırmalar müziğin insan zekası ile ve düşünceleri üzerinde büyük bir etki yarattığını söylüyor. Peki dinlediğimiz müzik türü bizi nasıl etkiler. Buna 3 aşamalı durum diyebiliriz.

Birinci Seviye
Bilinçte büyük bir etki yapıyor ve bilincimizin ve beynimizin gelişimi ile ilgili büyük bir etki yaratıyor. Mozart (1993’te yapılan Mozart Effect çalışması) dinleyen insanların zekaların geliştiği bilimsel olarak ispatlanmış mesela. Ayrıca müzik türümüz yaşam standartlarımıza da büyük bir etki yapmaktadır. Sosyal ortamımızın müzik seçimimizde büyük bir etkisi olduğunu gösteriyor.

İkinci Seviye
Derinlerde müzik bilinçaltımızı tabii ki etkiliyor ve bu da hayata bakışımızı ve düşüncelerimize etki ediyor. Nasıl mı? Bir müzik türünü sürekli dinliyorsak bilinçaltımız hayatımızla ilgili kararlar alırken dinlenilen müzikleri de baz alıyor. Kısaca hangi müzik türü dinliyorsanız hayatınız bu yönde bir gelişime girebiliyor.

Üçüncü Seviye
Ruhsal ve Duygusal durumumuzu etkiliyor. O anki duygu durumumuzu tamamen değiştirebiliyor. Bizi mutsuz bir hale veya mutlu bir duruma sokabiliyor. Müzik evrensel bir titreşim yayar. Müziğin kendisi evrensel bir sanattır. Müzik titreşimleri suya etki etmektedir. Bazı araştırmacılar meditatif müziklerin bedene ve sağlığa iyi geldiğini doğru frekanslarla müziğin hayatımıza harika etkiler yapabileceğini iddia etmektedirler.

Tabii ki bunlar belli araştırmaların teorisel bilgileri. Ama unutmamak gerekir ki müzik hayatımıza yön veren harika bir sanattır. Onun için kendinizi hangi müzikle huzurlu hissediyorsanız onu dinleyin ve farklı müzik türlerine de fırsat verin.

Sonuç olarak nasıl biri olacağımız, hayatımızın nasıl düzenleneceğinde müziğin çok büyük etkisi vardır. Bundan dolayı insanlar müzik zevkine daha çok önem vermelidir.

(Visited 14 times, 1 visits today)