My Summer Car – Detaylı Simülasyon Oyunu

My Summer Car, 24 Ekim 2016 tarihinde erken erişimde Steam oyun platformunda yayınlanmış, olabildiğince detaylandırılmış, zor oynanışı olan bir simülasyon oyunudur. Simülasyon oyunu denince genelde insanların aklına Construction Simulator , Euro Truck Simulator veya Farming Simulator gibi oyunlar gelir. Fakat bu oyun gerçekten çok ayrı bir yapım ve satın almak isterseniz gerçekten böylesine detaylı bir oyun olmasına rağmen 24₺ gibi uygun bir fiyat ile oyuna sahip olabilirsiniz.

summercar

Oyunun Steam oyun platformu mağaza sayfasında belirtilen sistem gereksinimlerinden biraz bahsedeyim. My Summer Car oyununu oynayabilmeniz için, minimum 64Bit Windows 7, 8 veya 10 işletim sistemi, 4 GB RAM, DirectX Sürüm 9, 1 GB kullanılabilir depolama alanı, ekran kartı olarak ise Nvidia GTX650 TI minimum ekran kartına sahip olmalısınız. Aksi taktirde çeşitli takılmalar, oyundan atma ve benzeri sorunlarla karşılaşmanız maalesef mümkün.

Oyunun içeriğine konusuna nereden başlasam bilemiyorum çünkü oyundaki detaylar gerçekten çok fazla. Örneğin oyundaki evinizde televizyon izlerken, kanepenin üzerinde arabanın motor parçalarını birleştirebilirsiniz. Oyunun konusu, kapınızın önündeki bir adet hurda, toplanmayı bekleyen aracı, kamyonetinizle etrafta gezerek, parça arayarak garajınızdaki parçaları da doğru yere takarak hurda aracı tamir etmeye çalışan, eski yıllarda yaşayan Finlandiyalı bir abimizi yönettiğimiz, gerçekten çok detaylandırılmış ve zor bir oyun.

08-e1429001729311

Öncelikle gördüğüm en detaylı olaylardan bahsetmek istiyorum. Diyelim ki gerçekten çok zor olsa da uğraştınız, çabaladınız, uzun bir sürede arabayı topladınız. Uzun uğraşlarınızın ardından yola çıkmak istiyorsunuz. Arabaya bindiniz, kapıyı kapattınız, oturuş pozisyonunuzu güzel bir şekilde aldınız, arabayı çalıştıracaksınız. Hop, elinizi attınız, ve ardından hayal kırıklığı. Tek bir vidayı düzgün sıkamadığınız için arabanın yürür aksamında sıkıntı var. Uzun süre uğraştığınız araba, toplu bir şekilde bilmediğiniz bir nedenden dolayı çalışmıyor. Ve vidanın tam sıkılmamış olduğunu uzun uğraşlar sonucunda buldunuz. Tam vidayı sıktınız, arabaya bineceksiniz hop, bir bakmışsınız Finlandiyalı güzel abimiz acıktı. Buzdolabına gittiniz, Açtınız ve tekrar hayal kırıklığı, tekrar arabanıza atladınız, Markete doğru yola çıktınız ve açlık barınızın iyice azaldığını görüp gaza iyice yüklendiniz. Göremediğiniz bir keskin viraja denk geldiniz ve takla attınız. Araba paramparça oldu, içeride can çekişiyorsunuz. araçtan indiniz, tam ölmediniz diye sevinirken bir hop bu sefer de açlık barınız bitti, sonsuz bir uykuya daldınız. İşiniz yoksa oyuna tekrar başlayın. O kadar emeğiniz boşa gitsin…

Evet, oyun yukarıdaki satırları yazarken bile sinirden ellerimin titrediği, böyle bir durumla karşı karşıya gelen bir oyuncunun artık klavyeyi mi parçalar, bilgisayarını mı parçalar, kulaklığının kablosunu mu kopartır bilemediğim derecede zor. Başka aşırı detaylı bölüme gelecek olursak, oyunda yeme, içme, tuvalet, yorgunluk barlarından tutun, kirlilik barına kadar her şey var. Oyunu özgür olarak oynayabiliyorsunuz. Arabanızı marketten aldığınız parçalar ile modifiye ediyorsunuz. Şu anlık modifiye sistemi biraz düşük kalıyor fakat ileride oyuna yapımcılar tarafından getirilecek güncellemeler ile yalnızca modifiye sistemi değil, oyundaki hatalar ve optimizasyon sorunları az olmasına rağmen onların da düzeltileceğine inanıyorum. Oyunun yapımcıları sorulan soruları genellikle yanıtlıyor. Bunu çok az yapımcıda ve oyunda görebilirsiniz ki bence bir oyunun yapımcısı oyuncularını dikkate alıyorsa oyunun oynanabilme oranı diğer oyunlara göre daha yüksektir.

my_summer_car_build_172_2

Oyunun tabi ki artıları olduğu gibi az da olsa eksileri var. Oyunun eksi yönlerini anlatmak gerekirse, az da olsa oyunda saçma hatalar olabiliyor. Ayrıca haritasının sade olması da oyunu biraz eksik kılıyor. Oyuna uygulanan detaylar keşke haritada da olsaydı. Örneğin daha çok benzin istasyonu ve daha çok market eklenmesi oyunun haritasına eklenebilecek önemli yerlerden ikisi. Bunun yanında modifiye sistemine de daha çok parça eklenebilir. Bu eksiler tabi ki oyunun erken erişimde olmasından da kaynaklanıyor. Oyun tam olarak erken erişimden çıkarılıp yayınlandığında bu tarz hata ve eksikliklerin giderileceğini, oyunun tam versiyonunda erken erişimini oynamış oyuncuların bile şaşıracağını düşünüyorum. Başka bir detay daha ekleyecek olursam, oyunda öğretici modu ya da öğretici yazılar bulunmuyor. Bana kalırsa bu da oyunun iyi yanlarından biri, çünkü detayları kavramamız uzun zaman alıyor ve bu uzun zamanda her bulduğumuz detayda oyun bilgimize yeni bilgiler katmamıza yardımcı oluyor. Bence öğretici olmaması oyunun iyi yanı ancak simülasyon oyun dünyasına yeni katılmış oyuncular için de eksi bir yön sayılabilir. Oyun hakkında yazılacak gerçekten inanılmaz fazla detaylı konular ve inanılmaz detaylı bir dünya daha yazı olduğunu söyleyebilirim.

my-summer-car-indirOyunu bu şekilde inceleyip ve uzun süre oynayıp bu şekilde bilgilerimi sizlere aktarmaya çalıştım. Umarım yardımcı olabilmişimdir. Yazarken çok eğlendiğim bu blog yazımda sizleri de eğlendirebildiysem ne mutlu bana. Okumaya vakit ayırdığınız için teşekkür ederim. İyi oyunlar.

(Visited 4.258 times, 1 visits today)