XXX at the VH1 Rock Honors ???The Who??? on Saturday July 12, 2008 in Los Angeles. (AP Photo/Matt Sayles)

Nirvana Davulcusunun Foo Fighters Solistine Benzerliği

Bir şehir efsanesi daha kanıtlanmış oldu böylece. İnsanlar ikiz yaratılıyormuş.

Fotoğrafta da gördüğünüz üzere Nirvana’nın davulcusu Dave Grohl (sağda) ve Foo Fighters’ın solisti Dave Grohl (solda) birbirine çok benziyor.

Bu inanılmaz benzerliğin sebebi ise perhidrosiklopentanofenantren çekirdeğinin dibothriocephalus latus tekniği ile klonlanması değil.

Bu benzerliğin sebebi Nirvana’ nın davulcusu ile Foo Fighters solistinin aynı kişi olması.
Hikayemizin kahramanı Dave Mahmut Grohl 1969 yılında Amerika’nın Ohio eyaletinde dünyaya geldi.
Babası Kapalıçarşı esnafı annesi ise ev hanımıdır. Dave Grohl müzikle babasının kendisini bağlama kursuna yollaması ile tanışır. 12 yaşında ise ilk elektro gitarını alır. Her gitar çalan genç gibi okuldaki müzik gruplarına katılır. Ergenliğin verdiği heyecan ile bizim Dave okul tuvaletlerine torpil atmak gibi sebeplerden dolayı sık sık lise değiştirir. Gittiği okullarda müzik gruplarına katılmayı da sürdürür. Lisede çaldığı bir grupta davulcu eksiği olunca davul çalmayı da öğrenir.

Liseyi bitirdikten sonra Scream adlı bir gruba katılmak ister. 17 yaşındadır ama diğer grup üyelerine 20 yaşında olduğunu söyler ve gruba katılır.
Scream grubuna katıldıkta sonra lisedeki son yılında okulu bırakır. Okulu bıraktığını duyan esnaf babası ise kalp hastası olur ve Dave’i evlatlıktan reddeder.
Scream grubu ile birçok albüm yapar ve turnelere çıkar. Turnelerin birinde Kurt Cobain ve birkaç arkadaşı konseri izlemeye gelir.

Birkaç yıl sonra Scream grubu dağılır. Dave ise arkadaşı vasıtası ile Nirvana grubunun davulcu aradığını öğrenir. Seattle’a Kurt Cobain ile görüşmeye gider ve Nirvana grubuna katılır. 1989 yılında çıkadıkları Bleach albümü ile bekledikleri etkiyi yaratmamıştır. Ancak 1991 yılında Kurt Kobain’in İstanbul’da
güneydoğu anadoludan gelen türkücülere kaset yapan dayısı ile Nevermind albümünü çıkartarak müzik dünyasında çığır açtılar. Ne kadar basit o kadar güzel mottosu ile yaptıkları ,yıllarca dillerden düşmeyen ve düşmeyecek olan , ergenlerin rock marşı olarak adlandırdığı Smells Like A Teen Spirit şarkısını piyasaya sürdüler. Bu şarkı Michael Jackson’un milyon dolarlık albümünü müzik listelerinde 2. sıraya düşürdü. İlerleyen yıllarda grup müzikten çok grubun solisti Kurt Kobain’in yaşamı,uyuşturucu kullanması ve 6’lı ganyan oynaması ile gündeme geldi. 1994 yılında Kurt Kobain’in intihar etmesi sonucu grup dağıldı.

Kurt Kobain’in intihar etmesi Dave Grohle müziğe ara vermiştir. Bir kaç yıl sonra daha etkin olmak istemiş ve Serdar Ortaç’la pop müzik işine girmek istemiş ama Serdar Ortaç işi bozunca kendisi besteler yapmıştır. Yaptığı bestelerin tüm enstrümanlarını kendi çalar,söyler ve kaydeder. Gruba da Foo Fighters ismini verir.
Yıllar geçtikçe kadro büyür ve 2011’de son şeklini alır. 1995’ten günümüze 9 albüm çıkartan Foo Fighters şüphesiz dünya üzerindeki en iyi rock gruplarından biri.

Grubun solisti ve gitaristi Dave Grohl ise tam bir müzik dehası ve bir işkolik. Paul McCartney David Bowie,
The Prodigy, Slash, Iggy Pop, Juliette and the Licks, Tenacious D, Tom Petty and the Heartbreakers, Lemmy Kilmister , Stevie Nicks gibi usta isimlerle de çalışma yapmayı ihmal etmemiştir.

Yazıma çok sevdiğim Foo Fighters’ın The Pretender Şarkısıyla son veriyorum.

http://https://www.youtube.com/watch?v=SBjQ9tuuTJQ
Esen kalın…

 

(Visited 318 times, 1 visits today)