Muhteşem Gatsby

Merhaba arkadaşlar bu blog yazımda kesinlikle izlenmesi gereken bir filmden bahsedeceğim; Muhteşem Gatsby (The Great Gatsby).

Film Fitzgerald’ın 20yy.ın en çok satan kitaplarından biri olan eserinin beyaz perdeye uyarlanması. Şu ana kadar beyazperdeye 1974,2000 ve 2013 yılında uyarlandı.

Ben size 2013 uyarlamasından bahsedeceğim. Leonardo Di Caprio, Carey Mulligan, Tobey Maguire, Joel Edgarton, Isla Fisher gibi isimler bu fimde oyunuyor. Film 1920’lerde geçiyor kıyafetler döneme uygun ama burada ufak bir değişiklik var şarkılar modern Jay Z, Lana Del Rey gibi isimlerin şarkıları kullanılıyor filmde şuan bu garip gelmiş olabilir ama filmin temasıyla müzikler bütünlük yakalamış. Ayrıca sizi bir görsel şölen bekliyor.

Image result for the great gatsby party

Film bir romantik drama bazılarınızın bunu duyduktan sonra izlemeyi bile düşünmeyeceğini biliyorum fakat filmi izlediğinizde farklı bir bakışınız olucağına eminim. Film New York’a Wall Street te çalışmaya gelen Nick’in yollarının kesiştiği o gizemli adamla tanışmasıyla başlar. Gatsby evinde tüm New York’u ağrlayan, alkolün su gibi döküldüğü partiler veren gizemli adam. Nick Gatsby’nin patisine davet edilir garip olan şu ki kimse şu ana kadar parti için bir davetiye almamıştır ve sonra Gatsby ile tanışır işte olaylar asıl burada başlar. Nick’in kuzeni Daisy ve onun kocası Tom mutsuz bir çift, kadına düşkün bir adam ve herkesin sırları arasında nereye sürüklendiğini şaşıran Nick. Gatsby’nin aşık olduğu ve her şeyi onun uğruna kazandığı kadın; Daisy. Gatsby , Jordan Baker aracılığıyla Nick’den Daisy ile tekrar birlikte olmak için yardım ister. Nick bunu kabul eder ve Daisy’yle Gatsby tekrar birlikte olurlar. Daisy’nin gözü kamaşmıştır ve tekrar Gatsby ile birliktedir fakat Gatsby’nin tek istediği bu değildir Daisy’den kocasına onu hiç sevmediğini söylemesini istemektedir. Nick’in bildiği tek sır bu da değildir işim içinde bir de Tom ve onun metresi Myrtle vardır ve aşk sarmalı karmaşıklaşmıştır.

gatsby_edited

Jay Gatsby ya da James Gatz mi demeliyiz?  Kendisi James Gatz adıyla sürdüğü geçmişi unutturmak adına Jay Gatsby adıyla bir hayata başlayan ve zenginlerin arasına karışarak verdiği partilerle sevdiği kadınla eski günlerini tekrar yaşamak isteyen adam. Ama bu asıl Gatsby değildir asıl Gatsby aşkını geri kazanmak için para kazanan, resmen Amerikan rüyası dediğimiz bir yaşam yaratan  ve sonrasında gözünü hırs ve intikam bürümüş bir adamdır. Fakat bunu fark edemeyen kişi her zaman kişilerin iyi yanlarını görmeye çalışan Nick Carraway’dir.

Muhteşem bir psikolojik romantik drama ve oldukça şaşırtıcı bir bitiş. İşte bu filmden bazı alıntılar:

‘’Gatsby o yeşil ışığa, geçen her yıl bizden biraz daha uzaklaşan heyecan verici geleceğe inanmıştı. O zamanlar kaçtı elimizden, ama önemli değil, yarın daha hızlı koşacak, kollarımızı daha ileriye uzatacağız… Ve güzel, aydınlık bir sabah… Böylece asılıyoruz küreklere, geçmişe doğru savrulup dursak da, teknelerimizle akıntıya karşı ilerlemeyi sürdürüyoruz.’’

 ‘’… sana dair tüm rüyalarımın gerçekleşmesini umuyor olacağım.’’

(Visited 627 times, 1 visits today)