Odama Sızan Ihlamur Kokusu

Sağlık denince belki de aklıma ilk gelen şey ilkokul yıllarımı kabusa çeviren, günlerce okula gidemediğim ateşli ve boğaz ağrılı, hastalıklı günlerim oluyor.

Mutfakta kaynayan ıhlamurun o berbat kokusu ta odama kadar sızardı. O dayanılmaz kokuyu hissettiğim an çalışma masasının altına saklanır “İnşallah annem beni bulamaz!” diye geçirirdim aklımdan. Şimdilerde hastalanacağımı hissettiğimde annemden yapmasını istediğim ıhlamur, tarçın ve karanfil karışımı çocukluğumda en çok iğrendiğim içecek olarak kalmıştı damağımda.

Sağlıklı olmak mutlu bir yaşamın en önemli şartlarındandır aslında. Sağlıklı olmak, sadece bedensel iyiliği kapsamamaktadır. Aynı zamanda ruhsal, zihinsel ve duygusal olarak da en iyi şekilde olmayı ve yaşamayı kapsamaktadır. Sağlıklı olmak sadece hasta veya engelli olmamak değildir. Bedensel ve her türlü işlev olarak da tam olma, iyi olma halidir. Ancak bu şekilde hissettiğimizde dengeli ve uyumlu bir hal içerisinde yaşayabiliriz.

Yaşamımız boyunca sahip olabildeceğimiz en değerli şey sağlığımızdır. O zaman bu değerli hazineyi korumak adına yaşantımıza, yediklerimize ve içtiklerimize dikkat etmeliyiz. Zararlı alışkanlıklardan uzak durarak, spor yaparak, hazır yiyeceklere yönelmeyerek, hastalanmamıza neden olan sorunlardan uzak kalarak kendimizi korumalıyız.

Çalışma biçimi çok şaşırtıcı olan vücudumuz yüzlerce değişik işin hepsini aynı anda yapmak zorundadır. Tıpkı her biri özel bir işlevi yerine getiren makineler gibi. Derimiz, kemiklerimiz, beynimiz, kaslarımız, kanın dolaşım şekli öyle bir uyum içindedir ki pek çok değişik işi aynı anda yapabilir. Ama her zaman mikropların saldırısı altındadır. Gözle görülemeyecek kadar küçük yaratıklar olan mikroplar ılık, karanlık ve kirli yerleri severler. Vücudumuza girdiklerinde ise hasta oluruz. Güneş, temiz hava ve sabunlu su onları öldürür. Gerekli önlemleri alırsak hasta olmaktan korunabiliriz. Ben kendimi hasta hissettiğim zamanlarda yazın topladığımız ıhlamurlarımızı kaynatıp içiyorum. Taze sıkılmış meyve suları, bitki çayları ve dinlenmek hastalıklardan korunmanın en güzel yollarındandır bence.

Sağlık denilince aklımıza gelen bir başka sözcük ise ilaçtır. İlaçlar hasta olduğumuzda çabuk iyileşmemizi sağlar. Fakat ilaçların vücudumuza olumlu etkileri olduğu gibi olumsuz etkilerinin de olabileceğini unutmamalıyız. Bu yüzden internetten okuyarak veya bir tanıdık tavsiyesiyle ilaç kullanmayalım. Bu tür durumlarda doktorumuza başvuralım.

Özetlemek gerekirse sağlık bu bu hayatta sahip olduğumuz en güzel şeydir. Sağlığımız çok değerlidir ve parayla satın alınamaz. Bunun için sağlığımızın değerini çok iyi bilmeli ve sağlıklı olduğumuz için ne kadar şanslı olduğumuzu unutmamalıyız.

Siz çocukluğumun kabusu olduğuna bakmayın. En iyi ilaç ıhlamur. Ne varsa onda var.

(Visited 123 times, 1 visits today)