Öğretmenlere Çok Şey Borçluyuz

img_0314img_0313     Kimseyle, hatta arkadaşlarımızla bile konuşmak istemediğimiz zamanlarda, ergenliğimizi üst sınırlarda yaşarken ve kendimizi dünyadaki  en çok  soruna sahip olan şahıs gibi hissederken, belki de en güzel şeydir sevdiğimiz öğretmenin dersine girmek. Her ne kadar öğretmenleri kafamızda sadece dersleri bize öğreten kişi olarak şartlasak da bence esas öğretmen sırf dersleri öğreten kişi değil, ufkumuzu genişleten ve bizi bir bakıma da hayata hazırlayan kişidir.

Belki de “Öğretmen” kelimesidir bizi yanılgıya düşüren.Çünkü öğretmen kelimesi,  öğretmek demektir. Bu kelimeyle de aklımız hemen derslere gider tabii. Fakat öğretmek kelimesi derslerle sınırlı değildir.Bize hayatı, insan olmayı ve benzeri şeyleri öğretir öğretmenlerimiz. Belki de bunlar, bize öğrettikleri arasında en önemlileridir. Çünkü iş sahibi bir insanın saygıyı bilmemesi, kendi için belki de en büyük sorunlardan biridir. Bu eksiklik aynı zamanda diğer kişilerle ilişkisini olumsuz yönde etkiler.

İşte öğretmenler bize bu değerleri kazandırmada en büyük rol oynayan kişilerden biridir. Fakat öğrenci,  öğretmenden sadece iyi yönler değil kötü yönler de alabilir. Bu konuda öğretmenin davranışları ve öğrencilere karşı tutumu önemlidir. Bu nedenlerden ötürü öğrenci, derslere bile küsebilir. Ama aynı şekilde öğrenci sevdiği öğretmeni rol model alarak da kendini her yönden geliştirir ve topluma iyi bir birey olarak kazandırır.

Bizlere kazandırdıklarıyla öğretmenler, sadece sekiz harfli bir kelimeden çok fazlası. Bize her daim yardım etmeye hazır, bize bir şeyler öğretmek için çabalayan, bizim sadece öğretmenimiz değil bazen de sırdaşımız bile olan ve en önemlisi bizi “iyi” birer birey şeklinde yetiştirmeyi kendine amaç edinmiş kişilerdir. Bu ve tabii ki bunun dışında yaptıklarıyla öğretmenler bizi sadece iyi yerlerde görmek isterler. Haklarını kuru bir teşekkür ile kesinlikle ödeyemeyiz. Çok çalışıp iyi yerlere geldiğimizi görmeleri onlar için en güzel hediyedir.

Öğretmenlerimizin bizler için yaptıkları aslında hayat yolumuzu etkiler. Belki de iyi bir meslek edinip iş sahibi olmakta öğretmenler çok önemli yere sahiptir. İyi bir insansak, bunda da vardır öğretmenin bizim için yaptıkları.

    İşte öğretmenler;  kişiliğimizi, mesleğimizi, geleceğimizi şekillendirir. Bu yaptıkları ile öğretmenler her daim hatırlanmalı yalnızca Öğretmenler Günü’nde değil. Bize kattıkları her şey için onlara çok şey borçluyuz.

 

(Visited 117 times, 1 visits today)