Odaklanma, Dikkat ve Eğlence Sporu: Tenis

Tüm sporların olduğu gibi tenisin de pek çok faydası vardır. Dikkati güçlendirmek, kol kaslarını geliştirmek ve odaklanmayı sağlamak gibi faydalarını ilk etapta sayabiliriz.

Öncelikle tenise başlamak isteyenler için tenis sporunun kurallarından bahsedelim.

  1. Tenis topu yere iki kere sektiği zaman sayı karşı tarafa geçer.
  2. Oyun belirli kareler (sınırlar) arasında oynanır ve top bu sınırların dışına çıkarılmaz.
  3. Top bu sınırların dışına çıkarılırsa “out” olur ve sayı karşı tarafa geçer.
  4. Eğer top belirlenen kareler içine düşerse ve rakip topu karşı karelere gönderemezse sayı kazanılır.

Tenis antrenmanına başlamadan önce ısınma hareketleri yapılır. Bu yapılmadığı taktirde sakatlıklar oluşabilir. Teniste raket tutuşu çok önemlidir. Tenis oyuncusu forent vuruşunda sağ elini kullanıyorsa sağ eli ile raketi tutar. Oyuncu eğer  solaksa raketi sol eli ile tutar. Bekentte ise oyuncu sağ elini kullanıyorsa sağ el sol elin altında birleşik tutulur. Solak ise sol el sağ elin altında tutulur. Manşette ise top havaya atılır top havadayken raket düz bir şekilde rakip oyuncuya bakacak bir şekilde vurulur.

Amatör bir tenis raketi seçerken raketin çok fazla bir özelliğe sahip olmasına gerek yoktur. Özellikle iyi marka almanız şart değil. 60-100 liralık bir raket işinizi fazlasıyla görecektir. İlerleyen süreçte eğer bu işi ilerletirseniz daha kullanışlı ve iyi nitelikte raketlere yönelebilirsiniz. Wilson ve Babolat markalarının raketleri gayet kullanışlı ve uzun ömürlü olmasıyla bilinir.

Bahsettiğim kullanışlı raketlerin fiyat ortalaması 100-300 TL. Belki de bütçenize göre bu fiyatı arttırabilirsiniz.

Tenis aynı zamanda bir odaklanma sporudur. Topa odaklanman gerekir. Dikkati geliştirir. Aşağıdaki resimde de gördüğünüz gibi tenis oynarken biraz kendinizi yormanız gerekir ama tenis oynarken bu yorgunluğu hissetmezsiniz. Tenis aslında odaklanma, dikkat ve eğlence sporudur. Ben tenis oynarken çok eğleniyorum bence tenis her insanın hayatında bulunması gereken bir spor dalıdır. Bence bu sayfayı kapattıktan sonra hemen, hiç zaman kaybetmeden bir tenis kursuna yazılın. Tenisin faydalarından bazıları şunlardır kol ve bacak kaslarına faydalıdır, dikkat gelişimine faydalıdır, odaklanmayı geliştirir. Tenis başka bir dünyadır aslında girmesi kolay çıkması zor bir dünyadır…

tenis ile ilgili görsel sonucu

(Visited 791 times, 1 visits today)