Okumanın Önemi

Bu yazıda sizlere okumanın öneminden bahsedeceğim.

Kitap okumak insana hayal gücü, pratik çözümler, yeni sözcükler ve çok sayıda şey elde ettirir. İnsan kendini her alanda geliştirir, yeni bilgiler edinir. Bizim yazarlar olsun dünya yazarları olsun, tüm yazarların kitapları bu konuda insana çok şey katar. Mustafa Kemal Atatürk 3,997 kitap okumuş. O yıllarda o kadar kitap okumak mümkünken günümüzde çoğu insan kitap okumak yerine bilgisayar, televizyon ve benzeri şeylerle meşgul oluyor. Bütün bu teknolojik aletleri üreten ülkeler kitap okuyor ama bizler hiç kitap okumadığımız için fikir edinemiyoruz, fikir edinemeyince de üretemiyoruz ve bunun sonucunda da diğer ülkelerden geride kalıyoruz.

Kitap okumak önemsiz olsaydı o kadar çok kitap basılmazdı, o kadar çok yazar kitap yazmazdı. Kitap okumanın yaşı yoktur. Kitap 7 yaşında da okunur 85 yaşında da. Önemli olan yaş değil, önemli olan okuma isteği. İnsan her istediğini yapamaz belki, o kadar parası yoktur ama kitap için çok para gerekmez. Kitap okumak önemsiz olsaydı Atatürk kitap okumazdı ve bu ülkeyi kurtaramazdı. Atatürk yazdığı Nutuk kitabını 36 saat 30 dakikada okumuştur. Günümüzde insanlar eline kitap alıp yarım saat okumaya üşeniyorlar. Okullarda kitap okumanın önemi ilkokuldan itibaren öğretmenler tarafından çocuklara anlatılmalı. Kitap okuma ödevi sık sık verilmeli. Kitap okumanın ne kadar zevkli olduğunu çocuklar bu yaşlarda anlarlarsa bu alışkanlıkları ömür boyu devam eder. Aileler de bu konuda özenli davranmalı. Ebeveynler evde televizyon yerine akşamları kitap okurlarsa çocuklara örnek olurlar çünkü büyükler ne yaparlarsa çocuklar onları taklit ederler.

Ülkemizde Avrupa’ya bakarak maalesef çok az kitap okunuyor. Türkiye’de 100 kişiden sadece 4 kişi kitap okuyor. Kitap okumak öyle bir şeydir ki kimi zaman tarihte yolculuk yaparsın, kimi zaman heyecanlı bir olayın içinde kendini bulursun ve olayı gerçek hayatta yaşıyor gibi hissedersin. Kitap okuyan insan her okuduğunu, dinlediğini daha çabuk anlar. Kitap okumak beyin antrenmanıdır ve her şeye daha iyi konsantre olmamızı sağlar. Bir insana zorla kitap okutursanız okuduğunu anlamaz, hiç zevk almaz, ama birisi kendi isteğiyle kitap okursa o kitabı sürekli okur, hiç sıkılmaz ve bu alışkanlığını devam ettirir.

Medeni, modern ve çağdaş bir ülke olmak istiyorsak ve gelişmiş olan ülkelerin gerisinde kalmak istemiyorsak, kitap okumalıyız!

(Visited 72 times, 1 visits today)