Ölümcül Hayvanlar

Dünya üzerinde birçok hayvanın yaşadığını hepimiz biliyoruz. Farklı şekillerde, farklı cinslerde, farklı yapılarda bir çok hayvan. Peki  dünyada yaşayan en ölümcül hayvanları biliyor muyuz? Bu konuyu merak edip bir araştırma yaptım  ve aşağıdaki gibi bir sıralama oluşturdum.

YILAN: Yılanlar dünyanın her köşesinde yaşayabilen sürüngen türü canlılardır. Yapısı gereği ayakları olmayan ve sürünerek bir yerden bir yere giden canlılardır. Yılanlar zehirleriyle kendilerinden kat kat büyük hayvanları öldürebilirler. Dünyada yaşayan 3000’den fazla yılan türü vardır. Yılanların bir kısmı ısırığı ile zehirleyerek, bir kısmı ise yakaladığını boğarak öldürür. En zehirli türleri Engerek Yılanı ve Çıngıraklı yılan, en büyükleri ise Boa Yılanı ve Anakondadır.

anakonda ile ilgili görsel sonucu

 

KÖPEK BALIĞI: Köpek balıkları daha çok ılıman suları severler. Bu balıklar sudaki kan kokusunu çok uzaklardan algılarlar. Köpek balıkları denizde bulunan hemen hemen tüm canlıları yiyerek beslenirler. Düşmanları ise Katil Balinalardır. Dünyada genellikle Amerika Birleşik Devletleri sahillerinde, Avustralya sahillerinde ve Akdeniz’de görülse de tüm ılıman sularda bu balığa rastlamak mümkündür.

köpek balığı ile ilgili görsel sonucu

 

TİMSAHLAR: Genellikle hayvanat bahçesinde gördüğümüz bu hayvanlar Amerika, Afrika, Avustralya kıtalarında yaşarlar. Derileri kalın, sert kemiğe benzeyen tabakalar halindedir. Çok sıcak bölgelerde ve bataklıklarda yaşarlar. Çeneleri çok kuvvetlidir ve yakaladıkları kendinden büyük hayvanları kendi etrafında dönerek parçalarlar. Dünyada yaşadıkları yerlerde birçok insana saldırdıkları da görülmüştür. Gözleri çok iyi gördüğü için genellikle gece avlanırlar. Timsahlar su altında çok uzun süreler kalabilirler.

TİMSAHLAR ile ilgili görsel sonucu

 

DENİZANASI: Bence denizlerde uzak durulması gereken hayvanların en başında gelirler. Çünkü çok masum görünmelerine karşın oldukça zehirlidirler ve hatta insana dokunduklarında ciddi acılara, sağlık sorunlarına ve ölümlere bile yol açabilmektedirler. Ayrıca ne yazık ki yeryüzünde tüm denizlerde ve okyanuslarda bulunmaktadırlar.

denizanası ile ilgili görsel sonucu

 

AYILAR: Bu hayvanlar eskiden dünyanın her yerinde yaşarken, günümüzde ne yazık ki dünyanın belirli bölgelerinde yaşamlarını sürdürebilmektedir.  Bunun sebepleri ise elbette insanların bilinçsizce avlanması ve küresel ısınmalar. Ayılar hem yırtıcı hem de çok vahşi hayvanlardır. Genellikle yakaladıkları canlıları parçalayarak öldürürler. Çok iri yapıdadırlar ve çok iyi yüzerler. Yaşadıkları yerler ormanlık, dağlık alanlardır. Türkiye’de Boz Ayı yaşamaktadır. Beyaz renkli olan kutup ayıları ise sadece Kuzey Kutbunda yaşarlar.

ayılar ile ilgili görsel sonucu

FİLLER: Afrika ve Asya kıtasında yaşayan bu hayvan dünyada yaşayan en iri cüsseli hayvandır. Fillerin ağırlığı yetişkin olanlarda 10 tona kadar çıkabilir. Esasında otçul olmalarına karşın tehlike anında her türlü canlıyı ezerek ve uzun dişlerinin darbeleriyle öldürürler.

filler ile ilgili görsel sonucu

 

(Visited 207 times, 1 visits today)