Onlar Canlı, Giysi Değil!

Merhaba arkadaşlar, size beni gerçekten çok fazla üzen bir konu hakkında yazacağım. Başlıktan da anlaycağınız gibi hayvan derilerinden giysi elde edilmesi ile ilgili düşüncelerimi sizinle paylaşmak istiyorum. Sırf güzel olmak amacıyla üzerinize giydiğiniz kürkler ve deriler aslında canlı bir varlığın parçaları. Sırf siz güzel olun diye milyonlarca hayvan öldürülüyor ve derisi yüzülüp size getiriliyor. Bunu yapan şahıslara insan denilmesi hiç hoş değil, çünkü ben bu varlıklara ”canavar” demeyi daha akıllıca buluyorum. Bu nasıl bir mantıktır bilmiyorum ve gerçekten bu tür şeyleri yapan canavarlara karşı kin kusuyorum. Merak ediyorum, acaba bir dakikalığına dünyayı hayvanlar yönetse, onlar da bizim derimizi giysi olarak kullanırlar mıydı? Hiç sanmıyorum. Bu mantığa sığmaz olayla ilgili bir çok yazı yazılıyor ve bir çok da video hazırlanıyor fakat yeterli değil ki hala bu saçmalık devam ediyor. Bir çok ünlü kişi bu duruma karşı olduğunu iddia etmesine karşın üstüne kürk giyip gezme tezatlığını yaşamakta bir mahsur görmüyorlar. Acaba, bu duruma kendileri maruz kalsaydı, neler hissederlerdi hiç düşünüyorlar mı? Mesela, birileri onların derisini yüzüp giyse neler hissederlerdi. Bu olayların ciddiyetini anlamayan kişiler sosyal medyadan bu işin ne kadar ileri derecede olduğuna bakabilir ve biraz olsun vicdanı varsa bu işe dur diyebilir. Sanırım asıl unuttuğumuz şey onların da bir canı olduğu… Onların da hisleri ve duyguları var. Onların da canı yanıyor ve her acıyı hissediyorlar. Onlar da ağlıyor, üzülüyor çünkü bir şeyleri anlıyorlar.

Ve tabii ki de insan demeye utandığım varlıklar yalnızca giysiler ile bu işin peşini bırakmıyor. Ev dekorasyonu için yine hayvanları öldürüp onlarla kendilerine süs eşyası yapıyorlar. En fazla yapılan dekorasyonları ise halı… Peki bu halı neyden yapılıyor? Tabii ki hayvandan… Çoğunluğu ayı postu olan bu halılar için milyonlarca ayı öldürülüyor. Aslına bakarsanız insanoğlu ne yapıyorsa yine kendisine yapıyor. Bir kere doğal dengeyi tamamen bozuyor ve git gide dünyayı da yok ediyor. Hayvanlar tamamıyla yok olduğu zaman, geriye hiç bir şey kalmayınca da kendi türleri olan insanları öldürmeye başlayacaklar ve bunun sonu bu şekilde gelecek…. Neden sırf sen mutlu ol diye birçok hayvan öldürülsün ki neden yani niçin? Sırf senin evin şık dursun diye neden bir fil, bir ayı, bir fok öldürülsün ki neden?

Bu konu ile ilgili başlatılan bazı kampanyalar bile var aslında ama nedense o cani varlıklar bunu da dikkate almıyor ve devam ediyorlar. Bu konu ile ilgili olarak ”KÜRKÜNÜ ÇIKAR VİCDANINI GİY!” sloganları özellikle dikkat çekecek özelliğe sahip, fakat bu yaratıklar durmuyor ve nedense durmayacaklar gibi de bir izlenim bırakıyor. Sadece tek istenilen hayvanları rahat bırakmanız. Onlar size bir şey yapmıyor siz de onlara yapmayın ve lütfen artık uzak durun şu sevimli canlılardan.

 

 

(Visited 466 times, 1 visits today)