Pandalar

Merhaba arkadaşlar benim adım Eylül. Bugün sizlerle pandalar hakkında konuşacağız. Bana göre herkes pandalara bayılır. Pandalar çok şirin olsalar da nesilleri tehlikededir. Fakat geçen günlerde duyduğum bir habere göre Çinliler bir aşı bularak pandaların üretkenliğini arttırmışlardır. Sonuç olarak 100’den fazla bebek panda ortaya çıkmıştır. Şimdi pandaların nesillerinin tükenme tehlikesinin geçmesi mutluluğunu yaşasak da biraz pandalarla ilgili bilgi edinmemiz lazımdır. Yemek ihtiyacının % 99 miktarını bambu % 1 miktarını ise hayvan, böcek gibi şeylerle sağlarlar ve ne yazık ki pandalar günde 18 kg bambu yemek zorundadırlar ve bir bu kadar da o kadar bambuyu sindirmek var.  Bu sevgili tatlı pandalarımız ise bu kadar bambuyu 20 saate yakın bir sürede sindirirler. Gerçekten bu zor bir iştir çünkü pandalar etçil hayvanlardır. Evet belki birçoğumuz buna şaşırmış olabilir ama evet değerli okuyucularım bu doğrudur. Çünkü pandaların sindirim sistemi aynı bizimki gibi yani etçil hayvanlarınki gibi çalışır. İşte bir bu kadar da zordur pandaların otları sindirmesi.

bambu

Bildiğimiz gibi pandalar öyle her yerde yaşayamazlar. Şimdi de size pandaların nerelerde yaşayabileceğini anlatıp yazacağım. Zaten pandaların çoğu şu anda Çin bakım merkezlerindedir ama ben tekrar size bunu bilgi olarak yazı yoluyla aktaracağım. Pandaların yaşayabileceği alanlar yağmur ormanları veya amazon ormanlarıdır. Mesela eskiden pandalar Çin ormanlarında yaşarlarmış. Fakat yeterli yiyecek bulamama sorunundan dolayı bakım merkezlerine alınmaktadır. Pandaların türünden bahsedelim biraz da. Pandalar 2 türe ayrılır. 1. tür DEV PANDALAR. Dev pandalar şu anda bizim bahsettiğimiz pandalardır. Yani kalın kürklü kürkü beyaz ve üstünde siyah leke veya benekler var olan ayı türlerinden biridir. 2. türümüz KIZIL KÜÇÜK PANDALAR. Bu tür herkesin düşündüğü gibi kızıl renktedir. Biraz da rakuna benzeyen bu sevimli dostlarımız bu şekildedir;
panda

Bu sevimli dostlarımız da aynı büyük pandalar gibi bambuyla beslenir. Fakat bu hayvanlarla karşılaşma olasılığımız imkansızdır. Size bir bilgi verecek olursam kendilerinin küçük olmasına rağmen çeneleri gerçekten ama gerçekten çok güçlüdür. En sert bambuları bile ısırabilir. Ne yazık ki onların da nesli çok azdır. Doğruyu söylemek gerekirse size bu yazıyı yazmak için araştırmadan önce ben bile kızıl panda diye bir panda türü olduğunu bilmiyordum. Her neyse benim ilk blog yazım bu kadardı, görüşürüz.
kizil-panda

(Visited 442 times, 1 visits today)