Paranın Olmadığı Bir Dünya ve Zorlukları

Hepinize merhaba arkadaşlar.
       Bu yazımda sizlere “Paranın Olmadığı Bir Dünya Ve Zorlukları”  hakkında bilgi vereceğim.

Öncellikle sizlere, paranın tarihçesi hakkında birkaç bilgi vermek istiyorum.

       Tarihte kullanılan ilk para M.Ö 118 yılında Çinliler tarafından yapılmıştır. Deriden yapılan bu paranın bundan yaklaşık 2100 yıl önce bulunması, insanoğlunun o zamanlarda bile takas ile yetinemediğini kanıtlar nitelikte. Bir süre sonra Lidyalılar madeni parayı bularak birçok uygarlığa örnek olmuştur. Kendi paralarını bastırmak isteyen diğer uygarlıklar, kısa bir sürede çalışmaları başlatmışlardır.

       Günümüzde para çok önemli bir yer kaplıyor. Giyindiğimiz, yediğimiz, içtiğimiz her şeyi neredeyse para ile elde ediyoruz. Çalışan insanların büyük bir çoğunluğu bunu para kazanmak için yapıyorlar. Hiç “Eğer yaptığımız işin karşılığı bize verilmeyecekse çalışmamızın ne anlamı var?” diye düşünmezler mi? Sabahın erken saatinde kalkıp akşama kadar durmaksızın çalışmak, kafa patlatmak kulağa hiç de hoş gelen bir durum değil. Kim ne derse desin paranın yokluğu insanlara tembellik aşılayacaktır. Çalışarak hiçbir şey elde edemeyen insanoğlu, bir süreden sonra bu duruma dur deyip çalışmayı bırakacaktır. Göz göre göre boşa kürek çekmek,  mantıklı insanların yapmayacağı türden bir şey olduğu kanaatindeyim.

 

       Paranın yokluğu  tembellikle beraber sınırlı kaynakların hızla tükenmesine de yol açacaktır. Petrol sınırlı kaynaklardan biridir ve özellikle Türkiye’de pek de ucuz olduğu söylenemez. Eğer para olmasaydı, herkes istediği gibi arabalarına benzin doldurabilseydi, kısa bir süre sonra hiç petrol kaynağı kalmazdı. Doğalgazı da buna örnek olarak gösterebiliriz. O da hızla tükenecek, sonucunda ısınmak ve beslenmek için daha zor yöntemler bulmak zorunda kalacağız.

      Günümüzdeki kavgaların, kargaşaların çoğunun para yüzünden olduğunu düşünen birçok kişi var. Ben buna katılmıyorum. Aksine para olmasaydı hayat daha karmaşık olacaktı. Yüz kişilik bir insan grubu düşünün. Bu gruptaki insanlar her biri otele gidip orada konaklamak istiyorlar. Geliyorlar ve istedikleri kadar orada kalıyorlar. Burada otel sahibinin karı nedir? Para kazanmamakla beraber büyük bir zarara uğramaktadır. O zaman bu insan neden çalışıyor? Mesela doktorları ele alalım. Liseye kadar okuduktan sonra 6 yıl da üniversite okuyorlar. Eğer para dünyamızda  hiç olmazsa ve hastaneye gelen herkesi hiçbir karşılığı olmadan iyileştirirse, o kadar yıl okumasının ne anlamı var ki? Oradaki doktorun da geç saatlere kadar uyuyup dilediği gibi evinde oturma hakkı var. Tıpkı bizim hastaneye gidip istediğimiz gibi muayene olmamız gibi.

 

      Paranın, hayatımız en önemli parçası olduğunu savunmuyorum ama eğer para hayatımızda olmazsa yaşamımız boyunca büyük sorunlarla karşı karşıya gelmemiz muhtemeldir. Yukarıda da söylediğim gibi tembellik, sınırlı doğal kaynakların tükenmesi, insanlar arası anlaşmazlık ve daha bir sürü şey. O yüzden her ne kadar para bizlere birtakım zorluklar çektirse de para ol

      Yazımla benzer konuda olan yani parasız bir dünyanın nasıl olacağını anlatan “In Time” yani “Zamana Karşı” filmini izleyebilirsiniz. Hepinize iyi seyirler.

(Visited 148 times, 1 visits today)