US Currency is seen in this January 30, 2001 image. AFP PHOTO/Karen BLEIER (Photo credit should read KAREN BLEIER/AFP/Getty Images)

Patron Öğrenci

Merhaba arkadaşlar. Bu ayki yazım, benim gibi öğrenci olan arkadaşlarım için. Havalar sabahları serin olsa da bildiniğiz gibi yaz geliyor ve yazın o güzel tatil günlerini kendinize tecrübe edinecek ve para kazanabileceğiniz günlere çevirmeye ne dersiniz ? Çok yorucu olmayan, çalışma süresini kendinizin ayarlayabileceği ve  tecrübenin, eğlencenin yanında para da kazanabileceğiniz işlerde çalışmaya ne dersiniz ?
Lütfen bu işlerden birini yazın yapmak için seçerseniz sahip olduğunuz özelliklere ve yapacağınız işin yaşınıza da uygun olup olmadığına dikkat edin.

 

  • KÖPEK GEZDİRME

    Köpek gezdirmek; çalışan köpek sahipleri, yazın  tatile giden aileler, yaşlılar için  gerçekten zor oluyor . Eğer oturduğunuz bölgede veya yakınlarında köpekli aileler varsa onlara yazın köpeklerini   en az 40 dakika olmak üzere 1-1,5 saat   sabah – öğle -akşam gezdirmeyi teklif edebilirsiniz. Bu işi yapmadan önce köpek gezdirmenin büyük bir sorumluluk olduğunu, köpeği dolaştırdığınız sürece başına gelebilecek her şeyden sizin sorumlu olduğunuzu unutmayın. ”Köpeğin başına ne gelebilir ki ?” derseniz olası sorunları göz önünde bulundurun derim. Sorumlu olduğunuz köpek başka bir köpekle kavgaya girebilir, kedi görüp peşinden koşmaya çalışabilir, patisine cam, diken vb. şeyler batabilir,  yememesi gereken bir şey yiyebilir… Bu tarz tehlikeleri bilmenizde fayda var. Ve en önemlisi köpeğin dışkısını kesinlikle ortada bırakmamalısınız. Elinize poşet veya eldiven takıp dışkıyı poşete atmalısınız, oradan da çöpe. Tüm bu sorumlulukları göz önüne alıyorsanız gezdireceğiniz hayvanın boyutunun sizin gezdirebileceğiz boyutta olmasına dikkat edin ve hayvanın boyutuyla alacağınız parayı doğru oranlayın .   BU İŞTEKİ EN ÖNEMLİ ŞEYİN HAYVANSEVERLİK OLDUĞUNU DA UNUTMAYIN. BU GÖREVDE ÖNEMLİ OLAN ŞEY PARA ALMAK DEĞİL, BİR CANLININ SORUMLULUĞUNU ALABİLMEK .
  • SAHİLDE MEYVE SATMAK

    Deniz, kum, kavurucu sıcak, dalga sesi… Düşüncesi bile insanın canını serin bir meşrubat, sulu sulu karpuz, üzüm,  kütür kütür erik, kiraz … çektiriyor. Yaz tatilleriniz teyzenizin , amcanızın  ya da herhangi bir yakınınızın yazlığında geçiyorsa bu iş tam size göre . Neden meyve? ”Niye su, midye, değil?” diye soranlar için: Zaten herkes bunları satıyor, bu işin kar noktası zaten çok tüketilen farklı bir şey satmak. Yazlık bölgelerdeki marketlerde, pazarlarda yazlık meyveler hem bolca bulunur hem de kilolarca alsanız bile çok fazla maddi sıkıntı çekmezsiniz . Meyve nasıl satılır? Öncellikle büyük bir soğutucu alın ve soğutucunun içini buzla doldurun.( İçi buz dolu pet şişeler de olabilir.) Sonra karpuzları yarım ay şeklinde dilimleyerek içini koyun, üzümleri salkım salkım koyun, erik koyun, ( Yeşil erik için bir paket tuz bulundurun ve küçük yayvan bir kutunun içine biraz dökererk erikle ikram edin.) kiraz , çilek , kavun da koyun. Üzümü salkım olarak , çilek – kiraz – erik meyve tabağı olarak , karpuz ve kavunu dilim olarak  satabilirsiniz. İsterseniz hepsini küp küp doğrayıp meyve tabağı olarak da satabilirsiniz .

  • KAYKAY PATEN KURSU 

    Eğer iyi bir patenci veya kaykaycıysanız etrafınızda kaykay veya patene özenenlere, ailelerinin izninin olduğundan emin olduktan sonra  ders verebilirsiniz. Ama bunun da köpek gezdirmek gibi bir can sorumluluğu olduğunu unutmayın ve öğrencinizin  yaralanma durumunun minimum olmasını sağlamak için alınabilecek tüm önlemleri almayı unutmayın.

 

 

(Visited 127 times, 1 visits today)