Gerçekten Sağlıklı Besleniyor musunuz?

Merhabalar ben Mustafa. Bu bloğumda size vücudumuzun tükettiğimizde zarar gördüğü besinleri anlatacağım. Öncelikle zarar nedir? Zarar  vücudumuz için vücudumuzdaki organların işleyişinin bozulması ya da işleyişini yitirmesi olarak 2 farklı türde incelenebilir.

Ben size bunu tanımlamaktan ziyada ne yememeniz gerektiğini söyleyeceğim. Sözüme başlamadan her şeyin fazlasının zarar olduğunu da belirtmek isterim. Günlük hayatta sık sık tükettiğimiz birçok besin vücudumuza doğrudan olmasa da dolaylı olarak sıkıntı çıkmasına neden olur. Örneğin siz pilav yiyorsunuz. Bir tabak yediniz, iki tabak yediniz, gerçekten beğendiniz. Hatta bir de üstüne sık sık spora giden bir insansınız. Fakat tuzu çok seviyorsunuz bol bol döktünüz. Yemeğiniz bitti spora gittiniz. Yediklerinizi yakacaksınız. Pilav size kilo olarak dönmedi fakat dolaylı yoldan yediğiniz tuz sizin kolesterolünüzü etkiledi veya pilavdaki yağ sizin damarlarınızı tıkadı ve sağlığınız tehdide girdi. Kısaca burada yediğiniz besinin fazlasının zarar olduğunu söylemek istedim. Ayrıca dikkat ederseniz diyetisyenlerin çoğu da pilav yerine ekmek yemenizi tercih ettiğini görürsünüz. Bunun nedeni de karbonhidrat alacaksanız en azından yağ almayın diyedir.

sporcu

Şimdi de zararlı besinlere geçelim:

İlk olarak sosisi ele alalım. Büyükler için çok yenilmediği sürece sıkıntı çıkarmayacağını düşünüyorum ancak 10 yaşından küçük çocuklarda boğulma olayının yüzde 17’sinin sosisten kaynaklandığını biliyor muydunuz?

İkinci olarak tahminimce aklınızın ucundan bile geçmeyeceğini düşündüğüm bir yiyecek var. Dondurma. Dondurma alırken mutlaka dikkat etmelisiniz. Peki neden? Çünkü dondurma kolay bozulabilme özelliğine sahip olan bir yiyecektir. Hatta anneleriniz birkaç kere çözülüp donan dondurmalara çöpe atar belki görmüşsünüzdür. Bunun nedeni de dondurmaların içindeki bazı maddelerin eriyip donma esnasında bozulmasıdır. Bu da bağırsak hastalıklarına yol açabilmektedir.

dondurma

Salam. Aslında bunun yanında sosis de var. İkisi de tüketimi durumunda içindeki sodyum nitrattan ( NaNO₃) ten ötürü kansere yol açmaktadır.

Üzüm. Çoğumuzun sevdiği bir meyve olan üzüm çok şekerlidir. Hatta bunun yanında karpuz vardır. Bu iki besinde çok şekerli olduğundan (eğer diyetisyeniniz varsa mutlaka biliyorsunuzdur) meyve yerken (özellikle şekerli meyveler) yanında yoğurt, süt, beyaz peynir gibi kan şekerinizi düzenleyecek besinlerde verdiğini ve tek olarak yememeniz gerektiğini belirtir. Bunun gibi şekerli besinler diyabet hastaları için aşırı derecede zararlıdır.

Hepimizin aklına ilk gelen fast food zararlıdır. Dışarıda yapılan hamburgerin eti belli değildir. Yapılan patates kızartmalarından bahsetmek bile istemiyorum. Onlar için kullanılan trans yağlar aşırı derece zararlı ki bunun yanında aynı yağla gün boyu patates kızartıldığını düşününce korkunç derecede zararlı olabileceği geliyor insanın aklına.

hamburger

Konuya başlarken de söyledim bitirirken de söyleyeyim. Herkes sevmese de en çok tüketilen balıklardan olan ton balığı, zararlı olmamasına karşın çok fazla tüketildiği takdirde sinir sistemi rahatsızlıklarına yol açabilmektedir.

Burada da bloğumu bitirmek istiyorum. Kendiniz olmasa da geleceğiniz olan çocuklara göz ucuyla bakmamanızı ve sağlıklı günler dilerim.

KAYNAKÇA:

http://tubakotan25.blogspot.com.tr/p/zararli-ve-yararli-beslenme.html

(Visited 54 times, 1 visits today)