Problemin Çözümü Kendimizde

Gelişen dünya, birçok insanın hayatını olumlu ya da olumsuz yönde etkiliyor. Teknoloji ile birlikte insanlar günlük hayatın yükünden kurtulur iken kimisi, işini gelişen dünyada kaybediyor. Peki ya yeni dünyada yok olmaya yüz tutan bu mesleklerin akıbeti ne olacak?

İkinci sanayi devriminden sonra insanlar, yavaş yavaş işlerini asla yorulmayan ve maaş istemeyen makinelere kaptırmaya başladı. Bir zamanların en önemli ve getirisi yüksek meslekleri dahi günümüzde ya yok oldu ya da yok olmaya yüz tuttu. Tüm bunları göz önünde bulundurarak günümüzdeki mesleklerin yok olmayacağını nerden bilebiliriz? Örnek vermek gerekirse günümüzün en önemli mesleklerinden doktorluk. Gelişen teknolojinin bir ürünü olan robotlar, hata yapma payı olan insanlara oranla ileride daha tercih edilebilir olduğunu düşünüyorum. Aşağıda bulunan video ise bunu kanıtlar nitelikte.

Yıllar boyunca binlerce meslek, insanlığın ilerlemesiyle tarihin tozlu sayfalarında yok oldu. Bizler ileriye doğru attığımız her adımda, bir mesleği ortadan kaldırıyoruz. Tarih boyunca kendi ihtiyaçlarımız doğrultusunda birçok problem yaratıp, o problemi çözecek inovasyonları yine kendimiz üretiyoruz. Örneğin; ya başıma bir şey gelirse diyip bireysel sigortacılık adlı bir meslek ortaya çıkarttık. Kendimizi ölmeye karşı sigortalattırıp kendimizi güvenceye alıyoruz. Kim bilir belki gelecekte böyle bir mesleğe gerek kalmayacak ve insanlık ölümsüzlüğü bulacak. Bu meslekte tarihin tozlu sayfalarına gömülecek.

Tarihin sonuna kadar insanlar kendilerine problemler yaratıp, bunları yarattıkları yeniliklerle aşacaklar. Binlerce meslek insanlık tarihinde yok olacak. Kim bilir belki bir gün insanlıkta yok olacak.

 

(Visited 61 times, 1 visits today)