Tablo İçindeki Hayat

Frida Kahlo beni küçüklüğümden beri etkilemiş bir ressamdır. Tarzını ve kişiliğini benimsemiş olduğum bir feministtir. Eserlerinde kendimden bir parça bulduğum ve şu ana kadar kendisi hakkında bilgi sahibi olduğum bu ressamın eserlerine benim bakış açım biraz farklı. Geçmişte yaşadığı olayları resimlerine yansıtan Frida Kahlo’nun yaratıcı sanat gücü beni en çok etkileyen yanıdır. Frida Kahlo, Meksika yerlisi sanatta ileri gelmiş bir kadındır, bu özelliğini birçok eserinde bizlere göstermiştir.

“The Two Frida Kahlos” adlı eserinde kendini iki farklı kadın olarak görmüş ve eski eşi Diego’nun onunla bağlarını ve onu kendi çocuğu gibi gördüğünü anlatmıştır. Eserinde Frida kendini bir şehirli ve Meksika yerlisi bir kadın olarak iki farklı kişi gibi çizmiştir. Benim düşüncem ise, Frida tabloda  sanki eski eşinden ayrıldığı için yaşadığı psikolojik sorunlarından dolayı geçirdiği  kişilik bölünmesi geçirdiğidir. Çünkü insan travmatik bir olay yaşadığında karakteri ve düşünceleri ikiye ayrılmaya başlar. Yani bu resimde de galiba şehirli Frida, medeni ve elit; yerli olan  eski eşi hakkında  fikirler beslemeyen bir kadını anlatıyor.

fridaBir diğer resmi de Frida’nın geçirdiği kazadan sonra leğen kemiğine aldığı büyük hasar sonucunda kısır kalmasıyla alakalı. Bu resminde Frida karnında tuhaf nesneler taşıdığı ve pis bir hastane yatağında uzandığını kurgulamıştır. Burada da Frida o kazadan sonra kısır kaldığı için korku ve endişesini anlatmaktadır bence. Frida Kahlo’nun bu iki eseri beni en çok etkileyenlerdir. Frida Kahlo’nun çok fazla eseri olmamasına rağmen hemen hemen her resmindeki kadın olma vurgusuna değinmesini seviyorum. Dönemindeki birçok erkek sanatçıdan sonra Frida Kahlo kendi dönemindeki kadınlara öncü olup kadın gücünü göstermiştir. Sonrasında Frida Kahlo’nun devrindeki kadınlara öncülük ettiği için kadınlar tarafından Frida benzerleri yarışması da yapılmıştır.

Frida Kahlo sadece kendi dönemindeki kadınlara öncülük etmekle kalmıyor, kendine ait tarzıyla günümüzde de hala kadınlar için çok iyi bir yol gösterici olmaya devam ediyor. Frida Kahlo’nun eserleri her kadında mutlaka bir etki bırakır. Resimlerinde anlaşılır ve özgün bir yöntem kullanmıştır. Tablolarına baktığınızda onu daha yakın tanıyacaksınız, emin olun.

(Visited 163 times, 1 visits today)