Sadık Dostlar “Köpekler”

Köpekler insanların en sadık dostlarıdır. Doğdukları andan itibaren insanlara sevgi beslerler. Bu şekilde dünyaya gelen tek hayvan köpektir. Siz köpek sevmeseniz bile onlar sizi severler. Köpekleri diğer canlılardan ayıran çok gelişmiş koku alma özelliği vardır. Bu özellikleri sayesinde kayıp insanları bulmada yardımcı olabilirler. 17 Ağustos Gölcük depreminde de göçük altında kalan bir sürü insanı kurtarmışlardır. Ayrıca köpekler görme engelli insanların en yardımcı dostlarıdır. Köpeklerin çeşitli cinsleri vardır. Kurt köpekleri genellikle polis köpekleri olarak kullanılır (K9 Köpekleri) çünkü keskin koku alma özelliği ile patlayıcı ve diğer zararlı maddeleri bulmakta çok başarılılardır. Kurt köpeklerinin fiziki özellikleri ise kulakları geniş ve dik, önde ve birbirlerine paraleldir. Boynu uzundur ve kaldırıp indirerek hareket esnasında hızını ayarlar. Her türlü hava koşullarına dayanıklı kürk yapısına sahiptir. Benim de en sevdiğim köpek cinsi olan kurt köpekleri sadık, eğitmeye çok uygun ve oyuncu köpeklerdendir.

Kangal köpekleri ise; Türkiye’de en çok sevilen hakkında en çok araştırma yapılan köpek türleri arasında ilk sırayı alır. Kangal köpekleri son derece sakin akıllı ve oldukça korumacı bir yapıya sahiptir. Kangal köpekleri bu özellikleri sayesinde daha çok Anadolu’da çoban köpeği olarak görülür. Kangal köpekleri insanlarla oldukça kuvvetli ve sağlam ilişkiler kurabilir. Kangal köpeklerin diğer bir özelliği de doğal yollarla ürerler ve saf kan bir ırk özelliği taşır. Bu özelliği yüzünden kangal köpeklerin eğitim alabilmeleri için 3 aylık olmaları gerekmektedir.
Köpekler etle beslenen yani etçil hayvanlardır. Tüm yemek artıklarını da yiyebilirler ancak nişastalı yiyecekler köpekler için uygun değildir.
Ülkemizde evinde köpek beslemeyi isteyen çok insan vardır. Köpekler yaradılışları gereği koşmaya ihtiyaç duyarlar ve bakımları çok sorumluluk ister. Bu yüzden apartman dairesinde köpek bakmak hayli zordur. Köpek bakmak için alan insanlara bir süre sonra bakımları çok zor gelmeye başlıyor ve bakamadıkları köpekleri sokağa bırakıyorlar. Ankara’da ve tatilde İzmir Foça’da gördüğüm kadarıyla çok fazla sokak köpeği var. Sokakta yaşayan bazı köpekler hayvan barınakları sayesinde bakıma alınabiliyor. Ama çok fazla olduğu için barınaktaki köpeklere bakmakta zorlaşıyor. Sokakta yaşayan köpeklere yardım etmek isterseniz evinizde ya da okulunuzdaki yemek artıklarını çöpe atmak yerine kapınızın önüne bir kap yemek ve su koyarsanız onların hayatını kurtarmış olursunuz. Biz okulumuzda bu konuya çok duyarlı olduğumuzu göstermek için “Hayvan dostlarımız yalnız kalmasın” diye bir kampanya başlattık ve topladığımız yardımları Çayyolu Hayvan Barınağına götürerek orada yaşayan dostlarımıza destek olduk. Siz de barınakta yaşayan dostlarımıza destek olmak isterseniz şu barınaklara destek olabilirsiniz.
• Çankaya Hayvan Barınağı
• Mamak Hayvan Barınağı
• Gölbaşı Hayvan Barınağı
• Mühye köyü Hayvan Barınağı
• Çayyolu Hayvan Barınağı
Çünkü köpekler İnsanların en iyi dostu onlara destek olmalıyız.

Teşekkürler.

(Visited 411 times, 1 visits today)