Sağlıklı Olmak

Sağlık, bireyin bedensel ve zihinsel iyilik içerisinde olmasıdır. Bunlara bir bütün olarak sahip olan insan sağlıklıdır. Kendimize baktığımızda bedensel olarak iyi halde oluruz. Sağlıklı olmanın bir diğer önemli yanı da, zihinsel iyilik içerisinde olmamızdır. Bunun en önemli koşulu da etrafımıza hoşgörülü ve saygılı olmaktır.

İnsanın bedensel iyilik halini sağlayabilmesi için, öncelikle vücudunu temiz tutmayı bilmesi, düzenli uyku uyuması, sağlıklı beslenmesi ve düzenli spor yapması gerekmektedir. Vücudumuzu temiz tutmak için; ellerimizi düzenli olarak yıkamalıyız, düzenli olarak duş almalıyız ve dişlerimizi düzenli olarak fırçalamalıyız. Eğer vücut bakımımızı düzenli yaparsak, sağlığımıza zarar verecek mikropların vücudumuza girmesine engel olmuş oluruz.

Bedensel olarak sağlıklı olmanın ikinci şartı; düzenli olarak uyumaktır. Vücudumuzdaki yorgunluğu yok etmek için yeteri kadar uyumamız gerekir. Eğer düzenli uyuyamazsak, vücut direncimiz azalır, mikropların vücudumuza girmesi kolaylaşır ve sağlığımızı kaybedebiliriz.

Bedensel olarak sağlıklı olmanın üçüncü şartı; sağlıklı beslenmektir. Sağlıklı beslenmek için abur cubur yememeli, asitli içecekler içmemeli, daha sağlıklı seçimler yapmalıyız. Bu sağlıklı seçimleri her besin grubunda bulabiliriz. Sebze, meyve, karbonhidrat ve eti düzenli ve yeteri kadar yemeliyiz. Bedensel olarak sağlıklı olmanın dördüncü şartı da, düzenli spor yapmaktır. Düzenli spor yaptığımız da, vücudumuzun direnci artar ve sağlam kafa, sağlam vücutta bulunur. Bu sayede hayatta hedeflediğimiz işlere daha kolay ulaşabiliriz.

Sağlıklı olmanın ikinci en önemli şartı, zihinsel iyilik halidir. Zihinsel iyilik hali, etrafına hoşgörülü, anlayışlı ve saygılı olmak demektir. Toplum içerisinde uyumlu olmak, etrafımıza karşı saygılı ve anlayışlı olmak zihinsel iyilik halimizi temsil eder. Zihinsel iyilik hali içerisindeki insan sağlıklı insandır.

Sonuç olarak, zihinsel olarak sağlıklı olmayan insanlar, bedensel sağlığını da kaybedebilirler. Bu yüzden, zihinsel iyilik hali ve bedensel iyilik hali bir bütündür. Zihinsel iyilik hali ve bedensel iyilik hallerinden birisi olmazsa sağlıklı olamayız. Sağlığımızı korumak için bedenimize bakmalı, etrafımıza karşı anlayışlı ve hoşgörülü olmalıyız.

(Visited 133 times, 1 visits today)