Şarkı Söylemek

 Neden şarkı söyleriz?

Şarkı söylerken aklımızdan neler geçer? Şarkı söylemek aslında bir hobi mi yoksa unutulmayan şeyleri bir melodi halinde söylemek midir? Neye göre dinlediğimiz şarkı türünü seçeriz? Şarkı söylemek ve dinlemek arasındaki bağ nedir?

Şarkı söylemek insana huzur ve mutluluk verir. Şarkı söylemeden duramayan insanlarda vardır, aslında bazı kişiler şarkı söylemek deyince duygulanır. Çünkü günümüzde eğlendirici şarkıların üzüntülü şarkılara göre dinlenme oranı çok düşük. İnsanlarımız yaşadıkları şeylerden ve ülke olarak da yaşadığımız şeylerden çıkardığı sonuçlarla eğlendirici şarkılar dinlemeyi tercih etmezler.

Şarkı söylerken aklımızdan neler geçer?

Şarkı söylerken insanların ne düşündüğü anlatılamaz bir duygudur. Şarkının türü de düşünülenler arasındadır. Hepimiz biliyoruz ki günümüzde çok fazla aşk acısı çeken kişiler var. Bu yüzden şarkı dinlerken ya da söylerken düşünülebilen genellikle insanların sevdiği kişiler ya da sevip de kavuşamadığı kişilerdir.

Şarkı söylemek bir hobi mi yoksa unutulmayan şeyleri bir melodi halinde söylemek mi?

Bence her ikisi de. Çünkü kişiye göre değişir. Mesela asıl işi şarkı söylemek olmayan kişiler bunu bir hobi olarak yaparlar. Bazı kişiler ise bilindik bir şarkı söylemek yerine kendi olaylarını kendi kendine konuşurken gibi söylerler. Tek fark bunun içinde kendilerinin oluşturduğu güzel bir melodi vardır ve emin olun ki bu herkese güzel gelir.

Dinlediğimiz şarkı türünü neye göre seçeriz?

Şarkı dinlerken en önemli şey o anki ruh halimizdir. Çoğumuz bu şekilde bir şarkı seçeriz ve o an kötü bir anımıza denk gelirse hüzünlü iyi bir anımıza denk gelirse eğlendirici şarkılar dinleriz. İşte bunlar bizim şarkı türünü neye göre seçtiğimizi anlatır. Ama bazen öyle bir ana denk geliriz ki mutlu ya da mutsuz olduğumuzu anlayamayız ve işte o an şarkı söylemek gelir içimizden…

Şarkı söylemek ve dinlemek arasındaki bağ nasıl bir şeydir?

Şarkı söylemek ve ya dinlemek aslında farklı şeyler gibi gelir hepimize ama aslında ikisi de birbirini tamamlar. Mesela bazen çoğumuzun yaptığı gibi sesimiz güzel olmasa bile şarkı söyleriz çünkü içimizden dinlemek değil söylemek gelir ya da şöyle açıklayayım radyoda, televizyonda ya da herhangi bir yerde bir şarkı çaldığında ona eşlik ederiz işte bu ikisinin birbiriniz tamamlaması gibi bir olaydır.

•bazen bizim söyleyemediğimiz şeyler şarkılarda saklıdır.

•müziğini hep yanında taşı hiç beklemediğin bir anda hayat seni dansa kaldıracaktır…*

*https://birbilgederki.wordpress.com/filozoflarin-sozleri/p-r-s/585-2/

(Visited 446 times, 1 visits today)