Şeker Ülkesi İsveç

Türkiye’ye göre çok farklı bir ülke olan İsveç’in  şekerleri ve ormanları ünlüdür. İsveç’in her bölgesinde birçok orman vardır. 4 mevsim görülür ancak ilkbahar ve yazları çok kısa olur. Bu ülkenin havası bir başkadır. Özellikle hava yağmurlu olduğu zamanlar insana huzur verir. Orada  kendinizi  orman diyarında gibi hissedersiniz. Köşeli evleri çok keyifli olur. Özellikle de yolun kenarlarında olan bisiklet yolu insanların daha güvenli bir şekilde bisiklet sürmesini sağlar.

İsveç’in şekeri olan “Lakris” çok lezzetli bir şeker türüdür. Ama çoğu Türk insanı Lakris adındaki şekeri sevmezler, çünkü Lakrisin üstünde bir sürü tuz tanecikleri bulunur. Ve böylece tuzlar şekere çok ekşi bir tat verir, ancak tuzsuz olanları da mevcuttur. Ben herkese tavsiye ederim.

 

lakris ile ilgili görsel sonucu

lakris ile ilgili görsel sonuculakris ile ilgili görsel sonucu

 

İsveç çok eğlenceli bir ülkedir, özellikle de lunaparkları çok ilginçtir. Oyuncaklara binmek için büyük bir cesaret gerekir. Bütün İsveçliler “Liseberg” adındaki lunaparkı çok severler. Buranın en korkulu olan oyunu içindeki hayaletli evdir. Oraya girdiğin andan beri korkun başlamıştır demektir. Çünkü orada ışıklar yanıp sönerken, altı sadece bir tahta yol olan yerden geçirirler. Ve o sırada yanında birden korkulu yüzler belirir. Vücudunuz bunu kaldıramayacak şekilde korkarsınız ve ağlamaya başlarsınız. Çünkü bunu ben kendim yaşadım. Kısacası İsveç’te bulunan Liseberg hem çok eğlenceli hem de çok korkutucudur. Bir de İsveç’te bulunan evler çok ama çok şirindir, çünkü içi ahşap ve üçgen tavanlı evlerdir. İsveç’de bir sürü yürüyüş parkı bulunur. Ormanların sarmaladığı bir yerdir. İnsanın içine huzur verir.

isveç deki ormanlar ve yürüyüş parkı ile ilgili görsel sonucuAyrıca İsveç’in “Kanel Bulle”leri çok meşhurdur. Kafelerde satılır, çok lezzetlidir. İçinde tarçın bulunur ve hamurdan yapılır. Çocuklar Lakrisi ve Kanel Bulle’yi çok severler. Ve İsveç’te şöyle bir adet vardır; çocuklara hafta içi hiç şeker verilmez. Cumartesi günü geldiğinde çocuklara (sadece) bir tane şeker alınır!

kanel bulle ile ilgili görsel sonucu

Sonuç olarak İsveç’in Lakrisi, Kanel Bulle’si, evleri ve ormanları çok güzeldir. Orada yaşam çok güzel ve sakin geçer. Herkesin bu ülkeye gitmesini ve görmesini tavsiye ederim.

(Visited 966 times, 1 visits today)