Sevimli Dostlarımız

Ben bu yazımda sizlere köpekler ve insanların dostluklarından, hatta bazı durumlarda köpeklerin insanlardan çok daha iyi birer arkadaş olabileceklerinden bahsetmek istiyorum.

Bir köpeğin dostluğunu kazanmak o kadar kolaydır ki aslında… Bir kap mama veya su için tüm hayatlarını size adayabilirler. Size tüm sevgilerini verip, üzüntülerinize ortak olmaya her zaman hazırlardır.

Bazen her şeyi bir kenara bırakıp sadece köpeğimle oynamayı istediğim ya da köpeklerin arkadaşlık için insanlardan çok daha iyi olduklarını düşündüğüm zamanlar oluyor. Çünkü dünyada bundan daha saf ve temiz bir dostluk olduğunu düşünmüyorum. Köpekler sizi, siz olduğunuz için sever, giydiğiniz kıyafetler ya da kullandığınız eşyalar için değil. Bir köpek sizi asla yargılamaz, aşağılamaz, terk etmez, arkanızdan konuşmaz, yalan söylemez ve en önemlisi de sizi kendi çıkarları için sevmez. Aksine bir hareketiyle hatta bir bakışıyla size bütün dertlerinizi unutturur, tüm olumsuzlukların yerini huzurla doldurur.

Bu sevimli dostlarımız size büyük bir sevgi ile bağlanırlar. Bunun yanında inanılmaz bir minnet duyguları vardır ve yaptığınız ufacık bir iyilik için size minnettar olurlar. Köpekler insanlar gibi kin beslemezler aksine onlara karşı yaptığınız iyilikleri asla unutmazlar.

Eğer bir gün siz de bir köpek, bir arkadaş, bir sırdaş sahiplenmek isterseniz ve eğer onun bakımını gerçekten düzenli bir şekilde yerine getirebileceğinize inanıyorsanız, onu sahiplenmek kendiniz için yapabileceğiniz en güzel şeylerden biri olur. Bunun yanı sıra eğer bir gün ben artık ona bakamıyorum, bırakacağım diyecekseniz bir köpek sahiplenmeyi aklınızdan bile geçirmeyin. Çünkü unutmamalıyız ki terk edilmek tüm canlılara aynı acıyı verir.

Köpeklerin de aynı bizler gibi duyguları vardır. Onlar da güler, ağlar, korkar ve heyecanlanırlar. Eğer dikkat ederseniz yağmurlu ve gök gürültülü havalarda köpeklerin daha çok havladıklarını ve adeta bir yaprak gibi titrediklerini görürsünüz. Bunlar korkudan kaynaklanan davranışlardır. Ya da sahiplerini gören köpeklerin oradan oraya zıplaması sevinçlerini göstermek amaçlı yaptıkları bir harekettir. Bu nedenle onlara bağırdığımızda, hakaret ettiğimizde veya güzel bir şey söylediğimizde bizim ses tonumuzu, söyleyiş tarzımızı hatta mimiklerimize göre tepki verirler. Belki de bu yüzden bizimle bu kadar kolay ve güzel arkadaşlıklar kurabiliyorlardır.

Son olarak unutmamalıyız ki bu dünya sadece bize ait değildir. Köpekler ve diğer tüm canlıların da en az bizim kadar yaşamaya hakkı vardır. Bu nedenle onların yaşam alanlarına asla zarar vermemeli ve onlara saygı duymalıyız. Çünkü eğer bu sevimli dostlarımızı sesleri çıkmıyor, konuşamıyorlar diye hırpalarsak, onlara zarar verecek en ufak bir şey yaparsak insanlığımızdan utanmamız gerektiğini düşünüyorum. Onlara yardım etmek ve sahip çıkmak bizim en büyük görevlerimizdendir. Biz her zaman bunun bilincinde olmalıyız.

Umarım bir gün siz de böyle saf ve güzel bir sevgiyle tanışma fırsatı bulursunuz.

 

 

 

 

(Visited 67 times, 1 visits today)