Sevimli Hayvan Panda

Hepimizin bildiği gibi pandalar siyah beyaz ve sevimli hayvanlardır. Şimdi gelin panda topluluğunun içine girelim.

Panda yavruları, kangurular dışında en küçük doğan hayvanlardır. Doğduklarında 100 gram ağırlığındadır. Yeni doğan pandaların 2 saatte bir emzirilmesi gerekir ve bu zaman içerisinde anneleri onları bırakmazlar. Ön ayaklarının üzerinde onları taşımaya devam ederler. Hareket ederlerken ise onları nazikçe ağızlarında taşırlar. Çünkü yavrular ancak üç aylıkken yürümeye başlarlar. Panda yavruları bir buçuk yaşındayken 50 kg ağırlığında olurlar. Ve bana sorarsanız panda yavrular bu dünyadaki en tatlı hayvanlardır. Hatta bir zamanlar pandam olmasını istemiştim ama tabi bu imkansız. Neyse konumuza geri dönelim. Pandalar aynı zamanda bir buçuk yaşındayken bambu yiyebilecek kadar güçlü dişlere sahip olurlar. Günlerinin 14 saatini bambu yemekle geçirirler. Aslında bunun bir sebebi de ağırlıklarının yüzde on beşi kadar yemek yemek zorundadırlar. Eğer bunu başaramazlarsa yeterli enerjiye sahip olamaz ve sağlıklı kalamazlar. Bu yüzden pandaların azı  dişleri  çok geniş ve düzdür. Bu dişler sayesinde bambu köklerini ve yapraklarını çok rahat parçalayabilirler.

Bununla birlikte ayak kasları da çok güçlüdür. Çünkü pandalar yemeklerini ayaklarıyla tutar ve yerler. Bazen pandaların yaşadığı yerlerdeki bambular doğal yollardan öldüğünde bazı pandalar ölür. Bunun sebebi pandaların yemeğinin yüzde doksan dokuzunu bambular oluşturması. Hatta bir zamanlar duyduğumuz pandaların nesli tükenmekte haberi de bu yüzden. Buna çözüm bulmaya çalışan Çinli bilim adamları pandaların neslinin tükenmemesi için ellerinden gelen her şeyi yapıyorlar. Tahminlerine göre hayvanat bahçelerinde 100, doğal ortamda ise 1000 panda yaşamakta ve üreyip çoğalmakta. Yani pandalar yakın zamanda nesli tükenen hayvanlar listesinden çıktı. Tabi biz doğayı yok etmedikçe de bir daha bu listeye girmeyecekler.

Şimdi size pandaların başka bir özelliğinden daha bahsetmek istiyorum. Genelde pandalar yalnız yaşamayı tercih ederler. Aslında biraz utangaç hayvanlardır. Bu sebepten pandaların yaşam alanları gittikçe azalmaktadır. Bunun başlıca sebebi ise insanların zaman geçtikçe dağlara, ormanlara yani doğanın içine ev yapmaları, şehir kurmalarıdır. Ve bunu yapmaya devam edersek pandalar için kötü olacak. Tabi bunu hiç birimiz istemeyiz öyle değil mi?

Neyse sonuç olarak pandalar hakkında az da olsa bir bilginiz var artık. Burada yazımı bitiriyorum. Hoşça kalın.

(Visited 1.906 times, 1 visits today)