Sevimli Köpeğim Çesi

16 yaşıma bir geleyim de kendi köpeğim olsun diye sabırsızlanıyordum. Aslında dediğim de olmuştu. Artık Amerikan Cocker cinsinde bir köpeğim vardı. O kadar hevesliydim ki adını bile şimdiden bulmuştum Çesi’ydi. Eve ilk getirdiğimizde daha 1 aylıktı ve tir tir titriyordu. Banyo yaptırdım. Bu tür köpeklerin kulakları uzun olduğundan genelde iltihap kapar, o yüzden kulaklarını üstten bağladım. Evde yapılan yemeklerden köpeğimize verdiğimizde ishal olduğunu ve tuvalet eğitimini geç öğrendiğini gözlemledim. Bu nedenle evde beslenen hayvanların tüy dökmemesi ve tuvalet düzeninin oluşması için et mama yemelerinin daha uygun olduğunu söyleyebilirim. Köpeğimin aşısı için veterinere gittiğimde aylık köpeklerin ilk dört aşısında dışarıyla temasının uygun olmadığını, tıpkı bir bebek gibi bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesi gerektiğini ve bu nedenle aşı döneminde daha hassas olduğunu öğrendim. Köpeğin sağlığı için her ay aşı yapılması, günlük kuru şampuan ile tüylerinin taranması, kesilmesi ve vitamin verilmesi uygunmuş, bunu da öğrendim.

American Cocker tamamen oyun köpeği olduğundan fazlasıyla ilgilenmelisiniz. Mesela benim köpeğim tam bir çorap canavarıdır, her bulduğu çorabı koparır, parçalar. O kadar akıllıdır ki Çesi erkeklerin ayaklarına çişini yaparak onların tiksinip çorap vermesini beklerdi ki vereceklerini de bilirdi. Hatta o kadar haylazdı ki bizim köşe bucak sakladığımız çoraplardan birini bulup yutmuştu. Böyle durumlarda bir bardak tuzlu su içirilerek hayvanın kusturulması ve yuttuğu çorabı çıkarmasını sağlamak gereklidir. Tabi ki de 1 aylık köpeğin tuvalet alışkanlığı gibi birçok şeyi kendimiz öğretmeliyiz. Bunun için özel bisküviler alıp onu eğittim. Beni her dinlediğinde onu ödüllendirerek bundan keyif almasını sağladım. Bir süre sonra bazı hareketler sayesinde dediğimi yapar hale gelmişti. Ona özel kıyafetler aldım. Çesi artık 7 aylık olmuştu. Bir gün onunla oynarken ağzının kanadığını gördüm. Yerde de dişi duruyordu. Artık süt dişlerini dökme zamanı gelmişti. Köpeklerin süt dişleri 28 adet, kalıcı dişleri ise 42 adettir.

Benim köpeğim tüy dökmez, çocuklara karşı inanılmaz sevgi dolu bir av köpeğidir. Ömrü 12-15 yıl arasıdır ki bir köpek yılı 7 insan yılına eşittir. Ama bu köpeğin cinsinden ve büyüklüğünden dolayı ömür aralığı değişebilir.

Yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim.

(Visited 277 times, 1 visits today)