Sizce Para Olmasaydı?

Bence para olmasaydı  hayat daha zor olurdu. Paranın olmadığı bir dünyada döngünün devam etmesi için öncelikle üretimin devam etmesi lazım. Giyecek, yiyecek, vs. aklınıza gelebilecek her türlü insan ihtiyacını karşılayan fabrikalar, firmalar üretime devam etmelidir ki birbirlerinin ihtiyacını karşılasınlar. En basitinden bir örnek veriyorum; bir ekmek fırınını düşünelim her sabah ekmek  çıkartıp insanlara dağıtacak, marketler satışa devam edecek, insanların koşuşturması devam edecek.  Paranın olmadığı bir dünyada insanlar sanki yapılan işten bir gelir elde edilecekmiş gibi çalışmalıdır ki bu çark dönsün.

Tembellik Artacaktır

Fakat işin gerçeği çok açık. Paranın olmadığı bir dünyada tembelliğin çok yüksek düzeyde artacağına inanıyorum. Düşünmesi bir o kadar güzel olan bu teori pratikte her istediğimizi yapabileceğimizi düşündürdüğü için kimsenin çalışmak için ter bile akıtacağını düşünmüyorum.

Bu düzeni sağlayabilecek ve milyarlarca insanı bu hizada toplamak oldukça zor. Örneğin; kim bir maden ocağında çalışmak ister ki, ya da kim inşaatın 100. katında çivi çakmak ister. Tüm bunları düşündüğümüzde paranın olmadığı bir dünya büyük ölçüde tembellik getirecektir.

Parasız bir hayat bence zor olurdu ama başkalarınında fikirlerine uymak gerek.

 

 

 

(Visited 75 times, 1 visits today)