LİSEYE NASIL GİRECEĞİZ?

 

teog ile ilgili görsel sonucu

Herkese merhaba. Bu yılın ilk bloğunda sizlere ve 2004’ lülerin yeni eğitim sistemindeki mağdurluklarından bahsedeceğim.Bildiğiniz üzere yaklaşık bir ay önce bir açıklama yapıldı. Bu açıklamada Teog’un kaldırılacağından bahsedildi. İlk duyduğumda gerçekten çok sevinmiştim. Ama yerine başka bir sistemin geleceği de belliydi ve aklımızda bir soru vardı. “Yerine nasıl bir eğitim sistemi gelecek?” Neredeyse her gün bir açıklama yapılıyordu. Artık haberleri izlememeye başlamıştım. Benim üstüme düşen tek şey vardı: DERS ÇALIŞMAK.Liselere girerken bence değerlendirilmesi gereken bazı şeyler var. Mesela öğrencinin ortaokuldaki yıl sonu not ortalamaları. Bu uygulama Teog’da olduğu gibi yeni sistemde de olmalıdır. Öğrencinin sosyal başarıları da büyük bir rol oynuyor. Demek istediğim şey öğrenci bir liseye yerleştirilirken sadece onun o sınavdaki başarısı değil. Bunca yıl elde ettiği başarıları da göz önünde bulundurulmalıdır.

lise ile ilgili görsel sonucu

Yeni sistemde bir de tek sınav yapılacakmış. Bence bizi kötü etkileyecek olaylardan biri de bu. Öğrencinin bütün hayatı bir sınava bağlı olacak. Teog’da iki sınav olması daha iyiydi. Çünkü öğrenci hata yaparsa onu düzeltme şansı da olacaktı.

Okulumuzda bizle yapılan toplantıda Ankara’da bu yıl Teog’a girecek 70.000 öğrenci bulunduğu ve bunların sadece 2.500’ünün İyi bir liseye gireceği söylendi. Bu demek oluyor ki kaybedecek zamanımız yok, sadece çok çalışmamız gerekiyor.

teog karikatür ile ilgili görsel sonucu

(Visited 138 times, 1 visits today)