SoloTürk

Eminim bir çoğunuz şu an neden bahsedeceğimi bilmiyor.Ben bu sorulara alıştım ‘SoloTürk ne?’ ‘Ne ile ilgili?’ Anlatabileceğim kadarıyla size SoloTürk nedir onu anlatacağım. SoloTürk aslında uçaklarla ilgilidir. Türk Hava Kuvvetlerinin gösteri takımının F-16 C blok-40 savaş uçağını kullanarak yapılan bireysel gösteriye SoloTürk denir.

F-16 C BLOK-40 SAVAŞ UÇAĞI

f-16c blok-40 ile ilgili görsel sonucu

Resimde sarı bir kuş var uçağın üzerinde, o kuş ise Hür kuş’tur. Peki Hür kuş ne? Hür kuş aslında sadece bir semboldür. Gerçek Hür kuş bir uçak. TUSAŞ HÜR KUŞ ya da TAİ HÜR KUŞ olarak telaffuz edilen TUSAŞ tarafından tasarlanan ‘Türk Başlangıç ve Temel Eğitim Uçağı Projesi’nin ürünü eğitim uçağıdır.

HÜR KUŞ

hürkuş ile ilgili görsel sonucu

Bu konu herkes tarafından bilinen bir konu olmadığı için TUSAŞ ve TAİ nedir, bunu açıklayalım.

Aslında TUSAŞ ve TAİ aynı şeydir.Peki nedir?

28 Haziran 1973 tarihinde kurulmuştur.Türkiye’nin savunma sanayinde dışa bağımlılığını azaltmak amacıyla Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı bünyesinde kurulmuştur.Yani Türkiye’nin savunma sanayisinde dışarıdan alma alışkanlığını yok etmek kendi uçağımızı kendimiz üretmek için kurulmuştur.

TAİ/ TUSAŞ SEMBOLÜ

tusaş nedir ile ilgili görsel sonucu

Savunma sanayisinde görev alan sadece TAİ değil ASELSAN’da bu iş içerisinde, fakat ASELSAN’ın açılımı ASKERİ ELEKTRONİK SANAYİ’ dir.(Bu da benden size küçük bir bilgi olsun konumuzla alakası yok).

Biraz TAİ’nin uçaklarından bahsedelim ve benim bunları nereden bildiğimi açıklayayım.

F-16

f-16 turkey ile ilgili görsel sonucu

Anka

ANKA ile ilgili görsel sonucu

Atak

Atak ile ilgili görsel sonucu

TAİ ‘nin kendi ürettiği bilinen birkaç tane uçağı vardır.

Şimdi gelelim son konumuza ben bunları nereden biliyorum? Deli gibi uçak hayranı mıyım? Hayır. TAi’nin en sıkı takipçisi miyim? Hayır. Tabiki takip ediyorum, inceliyorum, merak ediyorum bazen internetten açıp bakıyorum ama bu konuyu en başında bana öğreten babam. Çünkü babam TAİ’de çalışıyor. Bazen o anlatıyor. Annem ise ASELSAN’da çalışıyordu hatta beni de ASELSAN kreşine göndermişlerdi. Biraz ASELSAN ile  biraz TAİ ile bilgiler öğrenince olayı kavradım. Bilmiyorum belki asker sevdası buradan geliyor. Çoğu arkadaşıma sorsanız benim bir SoloTürk sevdalısı olduğumu bilir. Bu ay ki blog yazımızın sonuna geldik umarım size bir katkıda bulunmuşumdur.

Ezgi DUMAN

(Visited 318 times, 1 visits today)