Solunum ve Dolaşım Sistemi Hastalıkları

Solunum Sistemi  Hastalıkları

Solunum sistemi hastalıkları sigara içmek, sigara içilen bir ortamda uzun süre kalmak, alkol kullanmak, kirli havada solumak gibi sebeplerden ortaya çıkar.

Bu  hastalıklar nelerdir?

1. Akciğer kanseri : Vücuttaki hücrelerin anormal bir şekilde artması sonucu oluşur. Küçük hücreli ve küçük hücreli olmayan akciğer kanseri olarak ikiye ayrılır ve dünyadaki en ölümcül kanserdir.

2.Astım:  Astım solunum sisteminde yer alan bronşların kasılarak daralması, bronş zarının şişmesi ve balgam gibi şeylerin hava yollarına yapışması sonucu ortaya çıkmaktadır.

3. Tüberküloz: Tüberküloz bakteriyel bir hastalıktır. Öksürük, doku kaybı, balgam gibi belirtileri vardır. Bu hastalık genelde toplu yaşamların olduğu alanlarda görülür. Hapishane, askeriye gibi.

4. Pnömoni:  Bu hastalık halk arasında zatürre olarak bilinir. Belirtileri ateş, sancı ve öksürüktür. Bu hastalığa sebep olan otuz tane mikroorganizma bulunmuştur. Bunlardan en çok bilinenleri virüs ve bakteridir.

Dolaşım Sistemi Hastalıkları

1. Kalp Krizi: Kalbe giden damarların tıkanması sonucu oluşur. Oldukça tehlikeli bir hastalıktır. Tıkanan damar biran önce açılmazsa ölümle sonuçlanabilir.

2. Kalp Yetmezliği: Kalbin vücuda yeterli kan pompalayamaması sonucu ortaya çıkar.

3. Hemofili : Hemofili kanın pıhtılaşmaması sonucu ortaya çıkar ve alınan en ufak bir darbe bile çok kötü sonuçlar doğurabilir. Bence en kötü dolaşım hastalığı hemofilidir. Çünkü hemofili hastası olan insanlar normal insanların yapabildiği birçok aktiviteyi yapamaz.

4. Kan kanseri: Lösemi olarak da bilinen bu hastalık alyuvarların kontrolsüzce artması sonucu oluşur. Genelde çocuklarda görülür. Yapılan tedaviler sonucu saç dökülmesi ortaya çıkar.

5. Anemi: Kansızlık olarak da bilinen bu hastalık; alyuvarların giderek azalması sonucu ortaya çıkar. Anemi hastaları genelde çok üşür.

6. Lenfoma: Bir kan kanseri türüdür. Erken tespit edilirse tedavi edilebilir. Ancak geç kalınırsa oldukça kötü sonuçlar doğurabilir.

7. Damar Sertliği: Atardamarın üzerine tuz ve yağ tabakasının yapışması sonucu oluşur. Kalp krizi ve felç gibi rahatsızlıklara yol açabilir.

Felç Nedir?

Felç, kalp hastalıkları ve kanserden sonra en ölümcül hastalıktır. Kalbe giden bir damarın tıkanması sonucu meydana gelir.

Umarım siz bu hastalıkların hiçbirine yakalanmazsınız. Bu hastalığa yakalananlar varsa da iyileşir. Çünkü tekrar okuduğumda hepsinin çok kötü hastalıklar  olduğunu fark ettim.

(Visited 1.769 times, 1 visits today)