Sömestir

Geçen senelerde ailemle birlikte  bir değişiklik yapmak istedik. Sömestirde soğuk bir tatil yapmak yerine, ki ben kardan ve soğuktan hiç hoşlanmam, sıcak  bir ülkeye gidelim dedik ve önümüzdeki en iyi seçenek kesinlikle Birleşik Arap Emirliklerinde olan güzel ve çokça dını duyduğumuz Dubai ve  Abu Dhabi oldu.

İlk olarak Dubai’ye  gittik. Dubai’de şehir üçe ayrılıyor; Dubai şehir merkezi, Palmiye adası ve çöl tarafı. İlk olarak şehir merkezine gitme kararı aldık. Şehir merkezindeki bir otele yerleştikten sonra bir süre şehri gezdik. Şehirde turist çeken bir kaç mekan var. Mesela Burj Khalifa. Burj Khalifa dünya üzerindeki en uzun gökdelenlerden biris hatta en yüksek olanı. Mimarisi muazzam bir şekilde yapılmış. Gerçekten dikkat çeken ve görülmeye değer bir yapı.

İkinci olarak da Burj El Arab otelidir. Bu otel yelken şeklinde ve denizin ortasında küçük beşeri bir adanın üzerine inşa edilmiştir. Görünüş açısından çok güzel olan bu otel kalite ve sunum açısından da çok ön planda olduğu için dünya tarafından büyük bir ilgi görüyor.

Palmiye Adası da sonradan yapılmış beşeri, denizin altının doldurulmasıyla oluşan bir adadır. Adayı palmiye şeklinde yapmışlardır. Ve genelde bu adanın üstünden paraşütle atlanırken çekilen videolar çok seviliyor. O adada yapılabilecek bir çok aktivite var. Örneğin Paraşütle atlama, sörf, deniz altına dalış(tüplü ve tüpsüz), köpekbalıklarıyla birlikte kafes dalışı, yunuslarla yüzme ve daha fazlası…

Palmiye adasının en uç kısmına yapılan bir otelin içindeki su parkında dünyanın en uzun su kaydırağı var. Bu kaydırak ‘tample’ yani Tapınak olarak geçiyor ve tam olarak 29 metre uzunluğunda olan bu kaydırağın alt kısımlarına doğru akvaryumun içinde kaymaya başlıyorsun. Diğer birçok şey gibi bu da çok ilgi görüyor tabii ki.

Dubai de yapılabilecek bir diğer aktivite de kum sörfü. Büyük arabalarla çölde yapılan bu sörf hem çok eğlenceli hem de çok tehlikeli.

Dubai’nin şehir merkezindeki Dubai Mall dye geçen bir alışveriş merkezinin içine yapılmış suni bir kar pisti var. Ve bu kar pisinin yanında da dünyanın en büyük akvaryumu var. Bu akvaryumun içinde bir sürü balık çeşidi yaşamakta.

Yani Dubai gidilebilecek en güzel ve gittiğinizde en dolu dolu tatil geçireceğiniz bir yer

 

(Visited 29 times, 1 visits today)