Sporda Doping

Sporda doping konusunu annemin mesleğinden dolayı seçtim. Annem  doktor ve sporcularla ilgileniyor. Sporcularla ilgilenirken özellikle  yarışmalarda daha başarılı olmak için bazı maddeler kullandıklarını öğrendim. Sonra haberlerde doping yapan sporcuların yakalandığını  duydum. Meğerse tüm dünyada bunun için yani doping yapan sporcuları yakalamak için çalışmalar  varmış. WADA  Dünya Doping Ajansı’ymış ve tüm dünyada aynı kuralları koyarak  yarışmalarda  adaleti sağlıyormuş.

Bugün hala kırılamayan rekorlar, sporcuların kullandığı hız artırıcı yada dayanıklıklarını arttırıcı maddelerden oluyormuş. Üstelik artık  teknoloji sporcuların emrinde. Örneğin, yüzücüler vücutlarına yapışan ve tüm vücutlarını kaplayan mayolar giyiyor yada atletler onları daha hızlı koşturacak ayakkabılar giyiyorlar. Sanırım sporcular hırs ve başarma isteklerine yeniliyorlar. Dünyada herkesin seyrettiği ve bildiği bir çok yarışmada, örneğin; Fransa Bisiklet Turu  gibi yarışmalarda bile doping kullanabilıyor yada  Edirne’de yapılan ve ata sporumuz olarak bilinen  yağlı güreşlerde bile sporcular doping yapabiliyor. Aynı kopya çeken öğrenci gibi bence.

Aslında sporcu olmak çok zor bir şey bence. Üstelik bugün bu artık bir meslek haline gelmiş durumda. Mesleğine de saygısızlık değil mi bu? Çok küçük yaşta başlanan spor için kişiler tüm hayatlarını antrenman, kamp, eğitim ve yarışmalara göre ayarlıyorlar. Zaman zaman ailelerinden okullarından ve  yaşadıkları şehirlerden uzak kalıyorlar. Bugün güreş gibi sporlar için yatılı  sistemler var. Hem okula gidiyorlar hem de her gün ilgilendikleri  spor dalında antrenman yapıyorlar. Spor yapmak bazen pahalı olabiliyor. Şimdi biliyorum ki aslında devletin bir görevi de vatandaşlarına  spor yapma imkanı  sağlamaktır.

Aynı şekilde sporda doping yani hile yapanlar aynı zamanda hem ailesine hem de devletine leke sürmüş oluyor.Ama asıl zararı kendilerine vermekteler. Annem  bir süre bayan halter takımıyla çalıştı ve bir zaman sonra maalesef bu sporcuların daha güçlü olmak için erkeklik hormonu kullandıkları ortaya çıktı. Erkek gibi sakalları çıktı, sesleri kalınlaştı ve pekte kadına benzemeyen bir hale geldiler. Kan ve idrar örneğinde tespit edilen doping maddeleri bu bayanların sağlıklarını bozdu ve maalesef çok ciddi hastalıkları ortaya çıktı.

Doping kullanmak öncelikle tüm emek verenlere hatta kendi vücuduna bile hainliktir. Haksız kazanılan yarışmalarda hiçbir başarı yoktur. Bugün olmazsa  başka zaman mutlaka bu ortaya çıkar ve sonunda kaybeden sadece sporcu olmaz.

(Visited 98 times, 1 visits today)